Nagle wystapienie zaburzen rytmu serca i wykrycie niedomykalnosci zastawek

3 odpowiedzi
Witam,
pisze w sprawie problemow kardiologicznych mojej mamy (50 lat). Nigdy nie miala problemow z sercem, i z dnia na dzien zaczela czuc sie gorzej, nie miala sily chodzic, miala problemy z oddychaniem. Znalazla sie w szpitalu. Przesylam wyniki:
Opis rozpoznania zasadniczego:
Zaburzenia rytmu serca pod postacia licznych skurczów dodatkowych komorowych, bigeminii, trigeminii.
Niedomykalnosc zastawek serca: mitralnej I ST., trójdzielnej I ST.
Miokardiopatia w okresie względnej wydolności krazenia.

Wyniki badan diagnostycznych:
Cisnienie krwi (RR): 120/70, 100/60, 120/60, 115/70.
EKG I-Normogram. Rytm zatokowy o częstości 75/min. Krzywa EKG w granicach normy.
EKG II-Normogram. Rytm zatokowy o częstości 60/min. Plaski załamek T w III, aVF
EKG typu Holter: W ciagu doby utrzymywal się rytm zatokowy o częstości 51-144/min, srednio 72/min. Zarejestrowano 6309 ExV w tym 353 x bigeminia, 154 x trigeminia i 28 x kwadrygeminia komorowa oraz 3 x ExSV.
Posiadam rowniez wyniki echokardiografii i badan laboratoryjnych. Moge je przeslac.
Dodam, ze wyniki RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej nie wykazaly nieprawidlowosci.
Mama przyjmuje teraz Lokren, Opacorden, Polocard, Preductal MR, Trexane (gdy czuje niepokoj) i spironol (gdy ma spuchniete nogi).
Chcaialbym wiedziec, jakie moga byc przyczyny tak naglego pogorszenia stanu zdrowia. Jakie jest dalsze postepowanie w takich sytuacjach?
Dodam, ze kilka lat temu mama przeszla wypadek, miala po nim kilka operacji, jednak nie miala problemow z sercem.
Bardzo prosze o odpowiedz na moje pytania.
Przyczyn może być bardzo dużo, nie da się tego niestety rozstrzygnąć na odległość bez badania pacjentki i rozmowy z nią, nie jest to także wskazane, żeby w tak złożonej sytuacji diagnozować kogokolwiek bez wizyty. Jedną z wielu możliwych przyczyn jest pojawienie się licznej arytmii (o ile wcześniej jej nie było - ale tego nie wiem). Podkreślam - jedną z bardzo wielu możliwych przyczyn. Myślę, że najlepiej być w ścisłym kontakcie z lekarzem, który się pacjentką zajmuje obecnie w szpitalu.

1. Obrzęk podudzi symetryczny i ciastowaty jest częstym objawem niewydolności serca. Zazwyczaj stosuje się wtedy lek moczopędny codziennie, uważając aby nie doprowadzić do "ucieczki" potasu z organizmu.
2. Bardzo istotnym parametrem w badaniu ECHO jest tak zwana frakcja wyrzutowa lewej komory. W przypadku jej znacznego obniżenia ryzyko wystapienia groźnej arytmii komorowej rośnie.
3. Ilość przedwczesnych pobudzeń komorowych (>6000) była znaczna, i wdrożona została stosowna farmakoterapia. Teraz należałoby zbadać obiektywnie skuteczność terapii za pomocą ekg metodą Holtera. W razie nieskuteczności leków w grę może wchodzić tak zwana ablacja substratu arytmii w specjalistycznym ośrodku.
4. Celowe jest wykonanie badań dodatkowych z krwi: CRP, NTproBNP, elektrolitów, poziomu albumin.
5. Niewątpliwie Mama musi pozostawać pod opieką kardiologa. Konsultacje internetowe nie zastapią tego.
Arytmia może być chorobą samą w sobie lub wynikać z innych chorób serca, np. przerostu serca w nadciśnieniu, wad zastawkowych lub choroby wieńcowej. Wady zastawkowe opisane w rozpoznaniu są łagodne i nie powinny powodować artymii. Należałoby wykluczyć chorobę wieńcową, wykonując np. próbę wysiłkową. Rozumiem że ciśnienie tętnicze jest dobre ? Opacorden jest lekiem, który powinien wytłumić arymię, ale trzeba uważać na połączenie z Lokrenem - może powodować wolną akcję serca.