Nadwyrężenie wiązadla

5 odpowiedzi
Dzien dobry. U mojebo psa (7 lat , yorek), po ostatniej wizycie u weterynarza stwierdzono nadwyrężenie więzadeł w tylnej lewej nodze. Rtg nogi i stawów biodrowych nic nie wykazało (był usypiany). Lekarz stwierdził że prawdopodobnie nadwyręzone są wiązadla na podstawie oględzin nogi.Pies lekko utyka na lewą tylną nogę i często ją unosi gdy stoi w miejscu. Proszę o udzielenie odpowiedzi jak powinno przebiegać leczenie, jak długo będzie trwało i czy noga będzie sprawna. Lekarz przepisał leki doustne przez 7 dni raz dziennie (nie wiem jakie, na strzykawce nie ma żadnego opisu ) oraz synoquin efa 2 razy dziennie . Ponadto w przychodni otrzymał zastrzyk prawdopodobnie przeciwbólowe lub przeciwzapalne oprócz usypiajacych. Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Szanowna Pani,
Jeżeli kulawizna kończyny po wyżej wykonanych badaniach utrzymuje się do tej pory, warto byłoby wykonać dokładne RTG kończyny miednicznej lewej z preferencją RTG stawu kolanowego oraz dokładnego badania fizykalnego w celu stwierdzenia czy podłożem kulawizny nie jest np. zwichanie się rzepki lub zerwanie więzadła krzyżowego kolana. Jeżeli po podaży niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie zauważyła Pani poprawy, należy podejrzewać głębsze tło problemu.
Pozdrawiam

Najpierw trzeba ustalić przyczynę kulawizny.Po nadwyrezeniu więzadła po 5 dniach leków o.bólowych kulawizny powinna minąć. Należy zbadać ortopedynie dobrze psa i wtedy będzie jasność czy operować czy nie.Jeśli się kulawizna utrzymuje albo jest zerwane to wiezadlo lub zwicha się rzepka.Pozdrawiam
Z opisu nie bardzo wynika jakie więzadła uległy nadwyrężeniu (kolana?, stepu?, palców?), najczęstszym schorzeniem ortopedycznym u yorków jest nawykowe zwichnięcie rzepki. Jeśli chodzi o rokowanie to lekarz który badał pieska może udzielić odpowiedzi na pytanie czy noga będzie sprawna. W każdym schorzeniu ortopedycznym ważne jest ścisłe ograniczenie ruchu przez 14-16 dni (bardzo krótkie spacerki 5 minut, noszenie psa na rękach, zakaz biegania i skakania)
Witam, więzadła wymagają chirurgicznej rekonstrukcji , same leki nie są w stanie poradzić sobie z ta przypadłością u yorków. Zachęcam do udania sie do ortopedy.
Dzień dobry.
Powyższe pytania proszę zadać prowadzącemu leczenie.
Na podstawie zawartych w tekście informacji, nie potrafię nawet określić co dolega zwierzakowi a w związku z tym trudno mówić na temat leczenia.
Zapraszam do mnie z wykonanymi zdjęciami RTG i pacjentem. Czasem dokładne badanie kliniczne pozwala na postawienie diagnozy.
Pozdrawiam, Zalewski Grzegorz.