nadciśnienie i kołatanie lub szybie bicie serca

3 odpowiedzi
Od 2007 roku leczę się na nadciśnienie tętnicze samoistne. Leczenie Bisocard 5 mg 1x1 mg Indapend 2,5 mg 1x1 tabl. Od ostatniego miesiąca ciśnienie wzrastało do 200/100 HR-103/min bez poprawy po Captopril 50 mg. po ostatniej modyfikacji stale podwyższone pomimo kilka modyfikacji terapii/ACI i ARB/ w ostatnim okresie - zbyt obniżyło się po dołączeniu spironol+ca-bol obecnie pozostał na samym Bisocard 2,5 mg raz dziennie - RR generalnie niskie/b.niskie - źle tolerowane od miesięcy szybsze bicie serca/ ucisk przy szybszym chodzeniu w holterze średni HR 72, bz. LHL 123, potas 4. gluk 93. ASM nad płucami szmer pech symetr RR140/80, bez obrzęków. EKG rytm zatokowy, miarowy 81/Echo serca bz. obecnie bisokard 5 1x1/2, amlopin 5 1x1 tabl włączyć ponownie w przypadku ponownego narastania wartości ciśnień, docelowo do 1x10 mg. Nitrendypina doraźnie 1-2 tabl 10 mg magne b6 2x1 tabl. Obecnie po zastosowaniu w/w leczenia Ciśnienie RR - 28-01 10.00 135/94 p 65, 14.00 128/81 p 81, 19.00 136/87 p 72, 21,00 121/89 p 73, 22.23 127/87 p 65, 20.01 11.30 137/79 p77 12.30 142/79 p 74 14.00 123/70 p 68, 16.50 102/79 p 80, 22.00 124/79 p 86, 23.40 129/83 p 73 , 30.01 06.30 117/83 p 69, 106/69 p71. Obecnie bisocard 2.5 mg 1 tabl rano wieczór też 1 tal. Mam pytanie Czy amlopin 5 przy takich ciśnieniach nie można brać doraźnie ani na stałe po 1x1 tabl 5 mg ?? Obecnie jestem tylko na tym bisocarcie 2,5 mg.2x1 tabl. Np. ciśnienie miałem 131/93 p 67. Mam 50 lat, nie palę ani nie piję alkoholu. Jaki u mnie powinien być prawidłowy puls ? Choruję na nerwicę lękową dorażnie afobam 0.5 mg ale bardzo rzadko korzystam z tego leku a na stałe mam 3x1 tabl sympramol 50 mg .najniższe ciśnienie na początku stycznia 90/70. Obecnie nie mam takich niskich po stosowaniu samego obecnie bisocardu.
Bardzo proszę jasno napisać jakie leki Pan obecnie bierze, bo nie jestem się w stanie zorientować.

Szanowny Panie, niestety, nie jestem w stanie udzielić Panu porady - zbyt duży natłok informacji w Pana opisie, zbytni chaos w tym wszystkim. Trzeba by spokojnie uzyskać od Pana konkretne informacje - a tego nie da się tutaj zrobić.
Dzień dobry! W dniu dzisiejszym dopiero spłynęła do mnie pierwsza część Pana pytania. Ma Pan chwiejne nadciśnienie tętnicze, trudne do leczenia z powodu dużych różnic wartości ciśnienia z dnia na dzień. Z podanych przez Pana pomiarów wynika, że wciąż nie uzyskano optymalnej kontroli nadciśnienia tętniczego, czyli wartości skurczowego ciśnienia poniżej 140 mmHg. Zwraca uwagę również tendencja do podwyższonych wartości ciśnienia rozkurczowego w pomiarach, w których ciśnienie skurczowe jest prawidłowe. W tej sytuacji Amlopin jest dobrym lekiem, jednak nie jest to preparat służący do leczenia doraźnego. Należy włączyć go na stałe, tak jak zalecał Pana kardiolog prowadzący. W celu weryfikacji skuteczności leczenia wymaga Pan wykonania 24-godzinnego ambulatoryjnego pomiaru ciśnienia (tzw. "holter ciśnieniowy"). Odrębną sprawą, o którą Pan pyta jest uczucie kołatania serca/ucisku w klatce piersiowej. Prawidłowy wynik badania holterowskiego nie przesądza o braku arytmii - pytanie, czy w trakcie rejestracji objawy wystąpiły. Zakres prawidłowego tętna to 60-90 uderzeń na minutę. Natomiast jeśli dominuje uczucie ucisku w klatce piersiowej podczas szybszego marszu należy wykonać test wysiłkowy w celu diagnostyki w kierunku choroby wieńcowej. Pokierowanie dalszą diagnostyką jest możliwe po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego.