Na początku roku skonsultowałam się z dietetykiem. Wiek 20 lat, 167cm wzrostu, waga startowa 96,9kg.

4 odpowiedzi
Na początku roku skonsultowałam się z dietetykiem. Wiek 20 lat, 167cm wzrostu, waga startowa 96,9kg. W tamtym momencie przyjmowałam Letrox 50 na niedoczynność tarczycy, tydzień później dawka została zwiększona do Letroxu 75. W każdym razie dietetyk widziała wyniki przed zmianą dawki, a więc nie idealne,ale była świadoma że zmieniam dawkę. Według jej wyliczeń moja Podstawowa Przemiana Materii to 1400 kcal, dietę rozpisała na 1600. (Biorąc pod uwagę że 20h tygodniowo pracuję fizycznie, poza tym mam podstawową aktywność jak wyjścia do sklepu pieszo, czasem spacer itp). Znajoma z dietetyki złapała się za głowę kiedy usłyszała ile kalorii jem. Stwierdziła, że 1600 kalorii jest poniżej mojej PPM. W tym momencie nie mam możliwości konsultacji z żadnym specjalistą, dlatego zwracam się tutaj z pytaniem. Czy 1600 kalorii faktycznie jest poniżej mojego zapotrzebowania?
Dzień dobry
Biorąc pod uwagę wydatek energetyczny w ciągu dnia kaloryczność 1600 kcal może okazać się wartością niewystarczającą. Przyjmowanie zbyt małej ilości kalorii w ciągu dnia może przyczynić się do zwolnienia metabolizmu i braku efektów odchudzania, co przy chorobach tarczycy już jest znacznie utrudnione. Polecam zwiększenie kaloryczności oraz umówienia się na konsultacje on-line, by lepiej dietetyk mógł w 100% zapoznać się z Pani przypadkiem.

Dzień dobry, według wzoru Miffilna Pani PPM to około 1750 kcal, natomiast według wzoru Harrisa-Benedicta około 1800 kcal, więc najprawdopodobniej przy Pani parametrach, 1600 kcal to za mało. Pozdrawiam serdecznie, Ireneusz Chmiel, dietetyk kliniczny
Dzień dobry. Wyliczając podstawową przemianę materii powinno się wykorzystywać "należną masę ciała", a nie obecną masę ciała. W związku z tym, Pani PPM wynosi 1511 kcal, zgodnie ze wzorem Harrisa-Benedicta. Pozdrawiam.
Witam. Z informacji jakie Pani umieściła wynika, że ma Pani niedoczynność tarczycy, lecz brak jest informacji jak długo ten stan się utrzymuje oraz na jakim poziomie był wynik w momencie wizyty u dietetyka, co ma bezpośredni wpływ na ustalenie kaloryczności diety. Każdy z dietetyków ma indywidualny plan terapii pacjenta, być może tym razem kaloryczność 1600 miała być początkiem terapii, a w kolejnych miesiącach zwiększana. Z wieloletniego doświadczenia w pracy wiem, że nie tylko przeliczenie wzoru na PPM i CPM wpływa na kaloryczność diety. Jak może Pani zauważyć w powyższych odpowiedziach każdy z nas posługuje się innymi wzorami i każdy zaproponowałby Pani inną kaloryczność- która byłaby najlepsza? Pewnie okazałoby się to dopiero po czasie miesiąca lub dwóch. To ile powinna Pani jeść teraz jest również zależne od tego ile jadła Pani wcześniej- jeżeli dieta była bogatokaloryczna to należałoby zwiększyć ilość kcal, jeżeli jednak jadła Pani bardzo mało, bez podjadania i przejadania to wtedy kaloryczność diety może być niższa z początku. Niedoczynność tarczycy niewyrównana skutkuje niższym zapotrzebowaniem kalorycznym dziennym. Proszę próbować skontaktować się ze swoim dietetykiem, poinformować go o swoich obawach oraz omówić efekty jakie Pani osiągnęła lub nie. Jeżeli nie będzie Pani mogła się jednak tego dowiedzieć to zapraszam na konsultację do mnie, mogę kontynuować Pani terapię.