Na czym polega z punktu widzenia psychologii klinicznej introjekcja etyki seksualnej religii, która

2 odpowiedzi
Na czym polega z punktu widzenia psychologii klinicznej introjekcja etyki seksualnej religii, która w rzeczywistości [ta introjekcja] wydaje się jakby połknięta robiąc wrażenie nieodparte niestrawności (mowa przenośnią); w dodatku z objawem konfliktu intrapsychicznego u neurotyka?
Dzień dobry! Seksualność człowieka czasem porównuję do beczki dynamitu. Przy czynnościach podejmowanych wokół niej warto zachować czujność sapera. Wychowanie w wierze uczy nas odpowiedzialnego zachowania w tym fragmencie naszego życia. Pożądanie słabo kontrolowane przez rozum potrafi ściągnąć na nas smutne konsekwencje naszej nieodpowiedzialności. Znam cierpienie osób, które usunęły ciążę, uzależniły się od pornografii, cierpią z powodu trudności nad zachowaniem czystości seksualnej. Doświadczam cierpienia dzieci i partnerów, którzy zostali zranieni rozbitym związkiem, w którym rozum drugiego partnera przegrał kiedyś z popędem i doszło do zdrady. Ograniczenia stawiane nam przez etykę katolicką w tym zakresie nie są w moim odczuciu złośliwością, lecz mądrością - która pomaga nam nawigować w naszym życiu pośród raf, płycizn i miejsc niebezpiecznych. Co ciekawe - "mapy" publikowane przez inne religie w większości przypadków "mówią to samo". Pozdrawiam!

Witam serdecznie.
Introjekcja etyki seksualnej religii odnosi się do procesu, w którym jednostka internalizuje i przyjmuje normy, wartości i przekonania dotyczące seksualności, które są związane z jej wiarą religijną. W psychologii klinicznej istnieje wiele kontrowersji i różnic zdań dotyczących wpływu takich introjekcji na psychikę jednostki.

Kiedy osoba internalizuje zasady religijne dotyczące etyki seksualnej, może to prowadzić do konfliktów intrapsychicznych u neurotyka. Neurotyk to termin używany w psychologii, aby opisać osobę z tendencją do doświadczania emocjonalnego dyskomfortu, lęku i innych problemów emocjonalnych. Osoba, która internalizuje zasady religijne związane z etyką seksualną, może doświadczać wewnętrznych konfliktów, jeśli te zasady są sprzeczne z jej własnymi pragnieniami, potrzebami lub przekonaniami. Mogą pojawić się wewnętrzne napięcia i niezrozumiane uczucia, co może prowadzić do neurotycznych objawów, takich jak lęk, depresja lub poczucie winy.

Introjekcja etyki seksualnej religii może również wydawać się jakby "połknięta" z powodu silnego internalizowania tych norm i przekonań, co oznacza, że stają się one integralną częścią tożsamości jednostki. W takim przypadku osoba może trudno odróżnić własne przekonania od tych, które internalizowała z religii, co może wpłynąć na jej samopoczucie i zdolność do podejmowania decyzji dotyczących seksualności.

Warto zaznaczyć, że reakcje na introjekcję etyki seksualnej religii mogą być różne i zależą od wielu czynników, takich jak indywidualne przekonania, wsparcie społeczne i stopień konfliktu wewnętrznego. Psychologowie kliniczni pracują nad zrozumieniem tych procesów i pomaganiem osobom radzić sobie z ewentualnymi konfliktami czy trudnościami związanymi z tą kwestią.
Pozdrawiam serdecznie.