Moja partnerka ma problem z niską samooceną, co pomimo mojego wsparcia, objawia się ogromną niesamod

3 odpowiedzi
Moja partnerka ma problem z niską samooceną, co pomimo mojego wsparcia, objawia się ogromną niesamodzielnością w podejmowaniu najdrobniejszych decyzji dotyczących "jej spraw" oraz drażliwością, czy wręcz brakiem szacunku z jej strony, kiedy ma ona jakiś problem i potrzebuje mojej pomocy, lub kiedy ja potrzebuję jej pomocy w codziennych sytuacjach. Czy propozycja psychoterapii to dobry pomysł? Jak to zrobić? Czy może jednak coś takiego zbytnio nadwyręży nasze relacje?
Witam. Trudno mi odpowiedzieć jak na taką propozycję zareaguje Pana partnerka, jedyną możliwością żeby się tego dowiedzieć jest rozmowa z nią na ten temat i zapytanie jej o zdanie. Możecie się Państwo na początek umówić na konsultację z psychoterapeutą pracującym z parami, jeżeli oczywiście będzie taka potrzeba i motywacja. W psychoterapii par w zależności od problemów można pracować np. nad relacjami w związku, komunikacją, pogłębieniem zrozumienia własnych zachowań i reakcji, stylu budowania relacji oraz nad konstruktywną zmianą w tych obszarach. Po takiej konsultacji może się także okazać, że problem jest raczej do psychoterapii indywidualnej, lub poza tą dla par należałoby podjąć równolegle psychoterapię indywidualną. Konkretną informację możecie Państwo uzyskać w bezpośrednim kontakcie, tutaj można rozmawiać jedynie o możliwościach. Pozdrawiam i w razie potrzeby zapraszam.

To prawda, ze bez znajomosci innych istotnych informacji dotyczacych Panstwa zwiazku dosc trudno jest odpowiedziec.
Z cala pewnoscia jednak juz to co napisal Pan tutaj o relacji jaka ma Pan obecnie z Partnerka pokazuje, ze istnieje przestrzen na wspolna prace nad Panstwa zwiazkiem.
Czy przestrzen ta obejmuje gabinet psychoterapeuty? Byc moze tak jest w istocie, byc moze jednak po 1 lub 2 konsultacjach okaze sie, ze tak naprawde jest mozliwe by poradzic sobie z aktualnymi trudnosciami samodzielnie.
Jak spowodowac, by Partnerka zgodzila sie na uczestnictwo w terapii i przekonanie sie czy odpowiada jej ta forma pracy nad zwiazkiem?
Mysle, ze Pan jest najwlasciwsza osoba do udzielenia odpowiedzi na to pytanie.
Czasami Klienci przyznaja, ze decyzje o skorzystaniu z terapii podjeli po kolejnej zakonczonej niczym klotni. Inni z kolei trafili do mojego gabinetu w wyniku szczerej rozmowy podczas wspolnego spaceru. Ktos inny zrobil z kolei prezent swojej zonie, decyzje o pierwszej konsultacji troche ryzykujac podjal samodzielnie. Okazalo sie, ze jego malzonka przyjela ten upominek. Dzis koncza swoj proces psychoterapii i na podstawie chociazby ich zaangazowania mozna wierzyc, ze najgorsze zostawili juz daleko za soba.
Nie ma jednej zlotej metody.
Zycze Panu wytrwalosci i powodzenia!
Mikolaj Rogozinski
Gabinet Psychopomocy "Rogozinscy"
Bydgoszcz
Sugerowanie psychoterapii jako sposobu na wsparcie kogoś w radzeniu sobie z trudnościami, takimi jak niska samoocena, może być delikatną kwestią, ale jest to często krok w dobrym kierunku. Ważne jest, aby podejść do tego tematu z empatią, otwartością i wsparciem, aby uniknąć poczucia osądzania czy krytykowania przez partnerkę. Oto kilka wskazówek, jak można to zrobić:

Wybierz odpowiedni moment i miejsce: Znajdź spokojny czas i miejsce, gdzie możecie porozmawiać bez pośpiechu i zakłóceń. Ważne, abyś czuła się bezpiecznie i komfortowo.

Wyraź troskę i wsparcie: Zaczynając rozmowę, skoncentruj się na swoich uczuciach i trosce o dobro partnerki. Wyraź, że sugerujesz terapię, ponieważ chcesz dla niej jak najlepiej, a nie dlatego, że uważasz, że jest z nią coś "nie tak".

Unikaj etykietowania i osądzania: Staraj się unikać języka, który może być odbierany jako osądzający lub etykietujący, takiego jak "masz problem" lub "musisz się zmienić". Zamiast tego skup się na tym, jak jej zachowania i uczucia wpływają na Ciebie i Waszą relację, używając "ja" w swoich wypowiedziach, np. "Zauważyłem, że czasem wydaje Ci się trudno, a ja naprawdę chciałbym Ci pomóc znaleźć wsparcie".

Podkreśl korzyści terapii: Opowiedz o potencjalnych korzyściach, jakie może przynieść terapia, takich jak lepsze rozumienie siebie, rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem czy poprawa relacji.

Oferuj wsparcie, ale pozwól na niezależność: Zaproponuj, że możesz pomóc w znalezieniu terapeuty lub umówieniu pierwszej wizyty, ale również daj do zrozumienia, że decyzja o podjęciu terapii i wybór terapeuty należy do niej. To ważne, aby poczuła, że ma kontrolę nad tym procesem.

Przygotuj się na różne reakcje: Twoja partnerka może poczuć się wdzięczna za Twoje wsparcie, ale może też zareagować obronnie lub z negacją. Ważne, abyś pozostał cierpliwy i wspierający, niezależnie od jej początkowej reakcji.

Podkreśl swoją rolę jako partnera: Zaznacz, że jesteś jej partnerem i że chcesz wspierać ją w tej podróży, niezależnie od tego, jaką drogę wybierze.

Jeśli zdecydujesz się poruszyć temat terapii, pamiętaj, aby robić to z pozycji miłości, troski i chęci wspierania, a nie z frustracji czy złości. Warto również zaznaczyć, że terapia może być korzystna nie tylko dla jednostki, ale również może pozytywnie wpłynąć na relacje.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.