Moja córka skończone 2 latka. W czerwcu miała robione badania. Poziom tsh wyniósł 4,55. W lipcu miał

1 odpowiedzi
Moja córka skończone 2 latka. W czerwcu miała robione badania. Poziom tsh wyniósł 4,55. W lipcu miała powtórzone badania i tsh skoczyło do 6,27. Czy mam się czym niepokoić?
Trzeba pamiętać, że lekarz nigdy nie powinien leczyć wyniku badania krwi, a osobę, dlatego wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze wynik należało by powtórzyć. Następnie zadać sobie pytanie, czy przy poborze krwi dziecko było spokojne, czy było przeziębione. Czy w rodzinnie są schorzenia tarczycy lub inne schorzenia autoimmunologiczne typu cukrzyca typ2, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca i inne? Jeśli tak to jest szansa, że takie schorzenie może mieć i córka, jednak jest ona jeszcze bardzo mała i ciężko stwierdzić na podstawie jednego wyniku. Należy więc skonsultować się z endokrynologiem, który zleci pozostałe badania typu fT3, Ft4, TSH, czy USG tarczycy. Bardzo ważnym aspektem przy leczeniu tak małego dziecka jest dieta i pytanie czy zauważyła Pani jakieś objawy alergii, jakiś stan zapalny w organizmie. Jak wygląda skóra dziecka, czy ma suchą skórę np. na łokciach? Czy lubi jeść, czy ma z tym problem, dodatkowo warto przyjrzeć się także sposobie karmienia – czy dziecko piło mleko matki, czy było karmione wcześniej mieszanką, od którego miesiąca życia została rozszerzona dieta i jak przebiegał taki proces. Jak wyglądają wypróżnienia dziecka, czy ma problemy z brzuszkiem? To wszystko jest bardzo istotne przy ocenie tak małego dziecka, oraz warto temu się przyjrzeć, bo według mnie - bardzo ważna jest dieta, aktywność fizyczna oraz dobry sen, który także może wpłynąć na wynik takiego badania krwi oraz na jego poprawę.