Moja 6 letnia córka ma dość sporą nadwage. Wazy 36 kg i ma 123 cm wzrostu. Po wizycie u pediatry dos

4 odpowiedzi
Moja 6 letnia córka ma dość sporą nadwage. Wazy 36 kg i ma 123 cm wzrostu. Po wizycie u pediatry dostała skierowania na badanie krwi - glukoza i tarczyca. Ale myślę zeby wybrać się z nią na konsultacje psychologiczną. Pediatra mówi ze ona ma "rozepchany" żołądek. To fakt BARDZO dużo je. Od ostatniego czasu podkrada jedzenie i chowa się np w łazience . byle bym nie widziała. Tłumacze jej ze nie może tyle jesc. Ona odpowieda że nie może sie oprzeć jedzenie. W momencie kiedy ma zajęcie np jest u niej koleżanka z która się bawi nie myśli o jedzeniu. Ale w kiedy pojawia się nuda zaczyna mówić ciągle o jedzeniu. Rano po przebudzeniu domaga od razu się śniadania. W przedszkolu dokładkę. Po powrocie z przedszkola kolejnego obiadu. Dodam ze zapewniła jej zajęcia dodatkowe. 2 razu w tygodniu baletu i raz basen
Proszę o poradę. Czy może to być podłoże psychologiczne. Barszo sie o nią martwię.
Dzień dobry, nadmierne spożywanie pokarmu może występować pod wpływem uwarunkowań psychologicznych, ale chciałabym zwrócić uwagę, że nawet u dzieci mogą występować zaburzenia metabolizmu glukozy i insuliny oraz tarczycy, które powodują niepohamowany apetyt. Mogę z doświadczenia powiedzieć, że wiele dzieci pod wpływem nieprawidłowych zachowań żywieniowych "nabywa" z czasem pewnych cech zespołu metabolicznego, często na skutek tego mają niepohamowany apetyt. Na pewno wybierając się po poradę do specjalisty trzeba także brać pod uwagę możliwość wystąpienia takich nieprawidłowości, które warunkują zwiększony apetyt i ocenić je robiąc biochemię krwi, a nie tylko czynniki psychologiczne. Pozdrawiam Marzena Grząbkowiak

Dzień dobry,
myślę, że w pierwszej kolejności należałoby udać się do lekarza pediatry i zrobić podstawowe badania, tak jak to zostało wspomniane powyżej. Po wykluczeniu przyczyn medycznych może się Pani udać do psychologa dziecięcego lub psychoterapeuty, doświadczonego w pracy z dziećmi z zaburzeniami odżywiania. Myslę, że warto skonsultować niepokojące Panią zachowania córki. Współpraca ze specjalistą może mieć na celu pokonanie trudności poprzez wskazanie źródeł, nazwanie ich i wspólną pracę. Przyczyn takich zachowań może być wiele. Ważne jest umożliwienie dziecku otrzymania niezbędnego wsparcia i pomoc w zmianie niezdrowych nawyków.
Pozdrawiam
Magda Szymaniuk
Proszę zapytać córkę z czym jej trudno, za czym tęskni, czego by chciała więcej (np. przytulania) a czego mniej (np. krytyki). Róbcie dużo wspólnych rzeczy, żeby miała zabawę. Może ten balet niekoniecznie sprawia jej frajdę. Często problem dziecka jest wskazówką, że w małżeństwie rodziców jest coś do naprawy.
Pozdrawiam
Jeżeli wyniki badań będą w normie przyczyny nadmiernego jedzenia mogą mieć podłoże psychologiczne- w przypadku dziecka w tym wieku należałoby przyjrzeć się wszystkim relacjom w rodzinie- proszę udać się do psychologa. Warto byłoby także skontaktować się z dietetykiem- nie tylko w celu przyjrzenia się diecie córki, ale całej rodziny. Najczęściej niezdrowe nawyki żywieniowe są naśladowywane przez dzieci. Pozdrawiam.