Mój organizm ma problem z trawieniem laktozy. Ograniczyłem laktoze w diecie. Właściwie jem tylko ser

2 odpowiedzi
Mój organizm ma problem z trawieniem laktozy. Ograniczyłem laktoze w diecie. Właściwie jem tylko ser żółty i śladowe ilości masła. Biorę lek raz dziennie o nazwie Afobam(Frontin) 0.25 mg. Zawiera on 96 mg laktozy jednowodnej. Po zażyciu odczuwam delikatne bulgotanie w brzuchu i poniżej. Czy lek od innego producenta np. Xanax czy Neurol były dla mnie lepszy? Czy w ogóle jeśli chciałbym napić się kawy z mlekiem 2.5% tłuszczu około 30ml na filiżankę i nie mieć problemów trawiennych mogę zastosować laktaze w tabletkach? Jeśli tak to jaką wybrać?
Witam. Oczywiście, warto zastosować laktazę przy spożyciu produktów zawierających laktozę jeśli jej Pani nie toleruje. W aptekach dostępnych jest kilka preparatów w tabletkach i w kroplach, dawkę dobiera się indywidualnie i w tej kwestii warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ale też zwrócić uwagę na reakcje organizmu żeby dowiedzieć się przy jakiej dawce nie odczuwa Pani dolegliwości. Co do wyboru leku zawierającego alprazolam (Afobam) od innego producenta - ten lek jest dostępny wyłącznie na receptę, o jego wyborze i sposobie leczenia decyduje wyłącznie lekarz, nie dietetyk. Co do zawartości w Afobamie laktozy przyjmowanie laktazy powinno pomóc. Poza tym Afobam jest lekiem stosowanym w krótkotrwałym a nie długoterminowym leczeniu, więc jeśli dostarczy Pani laktazę zmiana preparatu może nie być konieczna. Pozdrawiam.

Warto się zastanowić nad tym czy jeśli Pani nie trawi laktozy to jest sens jej przyjmowania i zażywania tabletek, które wspomogły by jej rozkład? Może warto wprowadzić do diety napoje/mleka roślinne (oczywiście te z dobrym składem) lub mleczko koksowe. Produkty roślinne nie zawierają laktozy, a są alternatywą do zabielenia np. kawy.