Mój chłopak jest uzależniony od alkoholu, a ja nie mam pracy. Chcielibyśmy zamieszkać razem, ale boj

4 odpowiedzi
Mój chłopak jest uzależniony od alkoholu, a ja nie mam pracy. Chcielibyśmy zamieszkać razem, ale boję się że nam się nie uda. Myślałam o terapii dla par czy umówić się najpierw na konsultacje?
Witam, początkiem terapii zawsze jest konsultacja, jedna lub kilka. Dlatego jeśli rozważa Pani podjęcie terapii, konsultacja jest dobrym pomysłem. Warto by zadała sobie Pani pytanie czy jest w stanie na co dzień funkcjonować z osobą uzależnioną oraz porozmawiać z partnerem o jego gotowości do terapii własnej lub terapii par.

Witam. W przypadku uzależnienia jednego z partnerów wskazane jest najpierw podjęcie przez niego terapii uzależnień. Jak najbardziej można ją jednak uzupełniać psychoterapią par, jeżeli oboje Państwo macie do tego motywację i wyrażacie taką chęć. Psychoterapia par pozwala przyjrzeć się m.in. relacjom, komunikacji i z szerszej perspektywy podejść do problemu, potrafi więc być skutecznym uzupełnieniem terapii uzależnień i wsparciem w szybszym powrocie do zdrowia. Zazwyczaj pierwsze 3-5 spotkań to konsultacje. Dopiero po rozeznaniu sytuacji ustala się cele i zawiera kontrakt. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry,
Jeśli Pani partner ma duży problem alkoholowy wtedy absolutnie nie zaleca się terapii par, wskazane jest aby podjął on terapię uzależnień. Warto też aby Pani wiedziała jak motywować go do terapii odwykowej. Zachęcam do przeczytania mojego artykułu o tym jak motywować osobę z problemem uzależnienia do leczenia, który znajdzie Pani na dole mojego profilu na znanymlekarzu.
Pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud, psycholog z 15-letnim doświadczeniem w psychoterapii uzależnień.
Dzień dobry. Pisze Pani o swoich wątpliwościach. Proponowałbym dla Pani wizytę u psychoterapeuty. Jeżeli chodzi o Pani partnera, to wskazana byłaby terapia uzależnienia od alkoholu. Pozdrawiam.