miażdżyca aorty brzusznej

8 odpowiedzi
mam miażdżycę aorty brzusznej zwężenia 20-30 procent.czy można to leczyć ? np operacyjnie ?
o 20-30% czy do 20-30%?

Po pierwsze w jakim badaniu Doppler, angio TK, rezonans ?
Witam,
Sama miażdżyca nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.
O wskazaniach decyduje głównie dystans chromania (tzn. ile metrów Pan przejdzie zanim zacznie boleć noga).
Nie trzeba jeszcze operować. Wskazana dieta obniżająca cholesterol i leki P/ cholesterolowe oraz trening marszowy 3x dz chodzić minimum 20 min.
Z tego co napisane to nie. Proponuje konsultacje angiologa
Witam
Przy zwężeniu 20-30% aorty brzusznej brak jest wskazań do leczenia zabiegowego.
Pozdrawiam
20-30% zwężenia aorty jedynie się obserwuje i leczy zachowawczo (standardowo mała dawka aspiryny i lek z grupy statyn). Leczeniem zachowawczym uzyskujemy stabilizacje zmian i obniżenie ryzyka pogorszenia. Warto również zaprzestać palenia i zapewnić codzienne przechodzenie około 4000-5000 kroków
Witam nie są to duże zwężenia, brak obecnie wskazań do leczenia zabiegowego, należy ocenić też czy są zwężenia w tętnicach kończyn dolnych. Obecnie leczenie zachowawcze, Acard, lek obniżający cholesterol jeżeli jest wysoki, dobra kontrola ciśneinia tętniczego, zaprzestanie palenia papierosów, traning marszowy - jeżeli są bóle kończyn dolnych przy chodzeniu - konsultacja u chirurga naczyniowego aby doprecyzawać ostatecznie leki i zalecenia. Kontrola USG aorty brzusznej za pół roku. Pozdrawiam Tomasz Ciąćka