Masturbacja u 6latki, czy to coś normalnego?

6 odpowiedzi
Moje 6 -letnie dziecko masturbuje się, co mam z tym zrobić? Już mając kilka miesięcy zaczynała to robić, ale teraz problem narasta.
Witam, na początek proponuję porozmawiać z kimś, aby zobaczyć zachowanie dziecka w szerszym kontekście rodziny. Masturbacja u dzieci jest zjawiskiem normalnym związanym z odkrywaniem własnego ciała i przyjemności płynącej z niego. Kiedy dziecko traci zainteresowanie własnym ciałem, zwykle zanika. Ważne w tej sytuacji jest to w jaki sposób reagują na masturbację rodzice, jaki jest ich przekonanie na ten temat. Reakcje rodziców mogą wzmacniać takie zachowania i stać się sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. W szczególnych przypadkach może być to dla dziecka sposób na radzenie sobie z napięciem wewnętrznym. Dobrze jest przyjrzeć się temu co dzieje się w rodzinie, czy dziecko na przykład może doświadczać nieobecności emocjonalnej rodziców, dużego stresu, czy też nudy.

Witam, masturbacja u dzieci jest zjawiskiem naturalnym związanym z rozwojem seksualnym, jednak niekiedy dziecko odkrywa, że w ten sposób może również rozładować kumulujące się w nim napięcie, co wymaga już konsultacji z psychologiem. Mogą być też inne przyczyny masturbacji u dziecka, ale potrzeba jest więcej informacji i pogłębionej rozmowy, dlatego zachęcam do osobistej konsultacji z psychologiem. Pozdrawiam serdecznie. Anna Bernatowska
Witam nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Masturbacja u dzieci oznacza zarówno naturalny etap w rozwoju seksualnym dziecka, jak i może np. służyć rozładowywaniu napięcia emocjonalnego. Jeżeli oprócz tego zachowania występują jeszcze jakieś inne objawy, które niepokoją można skonsultować się z psychologiem. Pozdrawiam Izabela Trybus
Dzień dobry. Wygląda na to, że ten sposób konwersacji nie umożliwia szybkiego uzyskania odpowiedzi. Jeśli nadal poszukuje Pan/Pani pomocy z dzieckiem proszę o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu pięć jeden dwa dwa sześć pięć jeden dziewięć trzy. Pozdrawiam
Dzień dobry. W pierwszej kolejności zadam pytanie co oznacza "problem narasta"? Czy chodzi o to, że zachowania pojawiają się np. w miejscach publicznych np. w przedszkolu? Jeśli chodzi o masturbację dziecięcą to służy ona głównie rozładowaniu emocji, z którymi dziecko sobie nie radzi. Nie należy tego krytykować otwarcie. Z dzieckiem można porozmawiać, iż takie zachowania są naturalne i jeśli jest już taka konieczność to można w domku, tak aby inni ludzie tego nie widzieli. Warto wybadać z czym dziecko sobie głównie nie nie radzi, co powoduje negatywne zachowania dziecka, jakie sytuacje sprawiają najwięcej frustracji w dziecku i skupić się na tym przez rozładowanie negatywnych emocji, a zachowania masturbacyjne powinny się zminimalizować. W razie pytań zapraszam do kontaktu na maila.
Dzień dobry. Rozumiem, że są państwo zaniepokojeni zachowaniem dziecka, a dokładniej narastającym problemem z masturbacją. Trudno jest podać Państwu gotowy przepis, ponieważ nie znam historii tematu. Masturbacja może mieć wiele przyczyn, ale zastanawiam się co znaczy, że "problem narasta"... Generalnie nie należy zawstydzać dziecka, bić po rączkach, upokarzać. Nie należy także udając, że nic się nie dzieje ignorować masturbacji, ale raczej tłumaczyć, że takie zachowanie nie jest dobrze widziane w społeczeństwie. Tłumaczyć do czego służą poszczególne części ciała (np nos ucho, puda, itd), co można z nimi robić i w jakich okolicznościach. Natomiast jeśli masturbacja towarzyszy zabawie, bądź oglądaniu bajek, jeśli dziecko wie co robi, ale jednocześnie zaprzecza (wypiera), że się masturbuje - to zalecam konsultację z psychologiem dziecięcym, który ma doświadczenie w pracy z seksualnością dziecka. Proszę przyjrzeć się częstotliwości, miejscom i sytuacjom jakim towarzyszy masturbacja. Ponieważ masturbacja może być "wypracowanym" sposobem na radzenie sobie z problemami o zupełnie innym podłożu, poprzez to, że uspokaja, rozluźnia i chwilowo zmniejsza napięcie, czyli zagłusza niepokój. Masturbacja może mieć miejsce na skutek doświadczania silnego stresu lub strachu. Wtedy jest sposobem odreagowania lub na zwrócenie na siebie uwagi. W takich sytuacjach sama rozmowa czy próby odwracania uwagi, proponowania zastępczych zabaw, raczej będą nieskutecznymi interwencjami, ponieważ podłoże zachowań jest instrumentalne i służy zaspokojeniu innych potrzeb.

Jeśli są Państwo zaniepokojeni masturbacją dziecka, nie do końca wiedzą Państwo jak reagować w konkretnej sytuacji, nie czują się Państwo pewnie w swoich reakcjach, to wizyta u specjalisty powinna dać Państwu szerszą wiedzę i narzędzia do reagowania. Wreszcie psycholog także pomoże ocenić na ile zachowania seksualne to po prostu przejaw rozwoju seksualności a na ile instrumentalne zachowanie zastępcze.

Konsultując swoje obawy mają Państwo szansę zmniejszyć swój niepokój, odzyskać poczucie sprawczości i kontroli.

Pozdrawiam
Marek Wójs