Mam tak że jak jest za dużo czegoś do czytania, to rezygnuję z przeczytania tego, kiedyś uwielbiałam

2 odpowiedzi
Mam tak że jak jest za dużo czegoś do czytania, to rezygnuję z przeczytania tego, kiedyś uwielbiałam czytać książki, teraz bym nie dała rady. Tak samo mam np. z filmami na YouTubie, im dłużej trwają tym mniejsza we mnie siła na ich obejrzenie. To przez depresję, a konkretnie jej dwa objawy - brak energii i brak koncentracji. Dzięki czemu może mi to przejść?
Witam serdecznie. Wspomina Pani o depresji. I nie wiem czy chodzi o zdiagnozowane kliniczne objawy depresji (potwierdzone konsultacją psychiatryczną) czy o okresowe obniżenie nastroju, które bywa potocznie nazywane depresją. Nie wiem również czy podjęła Pani leczenie farmakologiczne i kiedy (bo efekty i poprawa funkcjonowania również od tego zależą). W każdym razie zaleca się łączenie farmakoterapii z psychoterapią. Wówczas pracuje się m.in. nad zmianą myślenia (które ma bezpośredni wpływ na sposób postrzegania siebie, swoich mozliwości, a to z kolei przekłada się na motywację do podejmowania dalszych aktywności, co z kolei wpływa na poziom energii). Dodatkowo w depresji koncentracja skierowana jest głównie do wewnątrz, skupiona na własnych przeżyciach, myślach, a te z powodu choroby są mocno zniekształcone. Dlatego zachęcam Panią do poszukania specjalisty, który pomoże w ustaleniu obszarów problemowych i celów do pracy terapeutycznej.

To brzmi jak naprawdę trudne doświadczenie. Depresja może naprawdę mocno wpływać na naszą zdolność do koncentracji i czerpania przyjemności z rzeczy, które kiedyś sprawiały nam radość. Jest kilka sposobów, które mogą Ci pomóc pokonać te trudności:

Profesjonalna pomoc: Rozważ terapię lub konsultację z lekarzem. Profesjonalna pomoc może pomóc zidentyfikować strategie radzenia sobie z depresją i jej objawami.

Małe kroki: Zamiast martwić się tym, że nie możesz przeczytać całej książki lub obejrzeć długiego filmu, spróbuj podzielić to na mniejsze części. Możesz ustawić sobie cel przeczytania jednego rozdziału dziennie albo obejrzenia krótkiego filmiku na YouTube.

Regularność: Regularne wykonywanie małych działań może pomóc w odbudowaniu nawyków czytelniczych lub oglądania filmów. Nawet jeśli na początku będzie to trudne, stopniowo stanie się to łatwiejsze.

Znalezienie wsparcia: Szukaj wsparcia u bliskich osób lub grup wsparcia. Czasem rozmowa z kimś, kto cię rozumie, może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami.

Akceptacja: Akceptacja faktu, że czasami będziesz miała trudności z koncentracją lub energią, może pomóc złagodzić presję i poczucie winy związane z niepowodzeniem w wykonaniu pewnych działań.

Ruch: Choć może być trudno, aktywność fizyczna może pomóc w poprawie nastroju i poziomu energii. Nawet krótki spacer może mieć pozytywny wpływ.

Pamiętaj, że każda z nas ma swoje tempo i to w porządku, jeśli potrzebujesz czasu, aby się podnieść. Ważne jest, abyś nie czuła się zmuszona do osiągania wszystkiego od razu.

Pozdrawiam serdecznie.