Mam stwierdzone zaburzenie osobowości typu borderline. Chodzę do psychiatry i psychologa, jednak oba

3 odpowiedzi
Mam stwierdzone zaburzenie osobowości typu borderline. Chodzę do psychiatry i psychologa, jednak obawiam się, że terapia w moim przypadku może okazać się nieskuteczna, ponieważ ja racjonalnie zdaję sobie sprawę ze swoich problemów, tak naprawdę nie dowiaduję się niczego nowego na terapii, wiem, z czego one wynikają i co powinnam robić, aby zmienić swoje zachowanie, jednak nie potrafię tego wdrążyć w życie, nie potrafię się zmienić, za dużo wysiłku i energii mnie to kosztuje. Czy jest może jakiś rodzaj terapii, który mógłby być dla mnie skuteczny? Czy ogólnie potrzebny mi psycholog w takim wypadku, czy powinnam polegać tylko na lekach?
Farmakoterapia zmniejsza jedynie objawy chorobowe, ale też każdy lek ma efekty uboczne. Psychoterapia ma na celu wprowadzenie zmian, zarówno w sferze emocji, poznania jak i zachowania, które pozwolą Pani lepiej radzić sobie z chorobą bądź umożliwią całkowite wyzdrowienie. Jeżeli ma Pani zastrzeżenia, uwagi najlepszym sposobem jest porozmawianie z psychologiem na ten temat. Być może cele w terapii, nad którymi pracujecie są nierealistyczne i potrzebne, by było wprowadzenie zmian w formie celów możliwych do osiągnięcia. W leczeniu zaburzeń osobowości psychoterapia daje bardziej długoterminowe rezultaty, gdyż po jej ukończeniu człowiek funkcjonuje lepiej. Farmakoterapia nie daje takiego efektu.

Dzień dobry. Rozpoznanie: "zaburzenie osobowości typu borderline" mówi dużo a właściwie nic. Określenie "borderline" weszło obecnie do języka potocznego. Jest też bardzo często rozpoznawane przez lekarzy. Jednak to pojęcie (borderline) jest tak obszerne i wieloaspektowe, że bardzo dużo można tej diagnozie przypisać (różnych zachowań, emocji, objawów, problemów). Pracując z osobami ze spektrum "borderline" skupiam się na: zgłaszanych problemach: emocjonalnych i tych relacyjnych a także dotyczących zachowania, funkcjonowania w życiu. . Psychoterapia nie jest krótkoterminowa; najszybciej można osiągnąć zmianę poznawczą (to, o czym Pani pisze: że Pani wie, że coś jest nie w porządku). Zmianę emocjonalną i bycia w relacjach, funkcjonowanie codzienne - wypracowuje się dłużej. Na pewno nie osiąga się tych zmian siłą woli: wiem co zmienić więc zmieniam. Ważna jest stabilna, bezpieczna relacja terapeutyczna, zaufanie do procesu psychoterapii, mimo, że początkowo zmian nie widać. Głębsze i trwałe zmiany wypracowuje się powoli; to jak wzrastanie rośliny.
Celem terapii nie jest rozwiązywanie codziennych problemów (choć i to ma miejsce w terapii) ale zmiany głębszego wzorca, struktury. Doceniam Pani zaciekawienie sobą, motywację i energię do zmiany. Sądzę, że psychoterapia jest właściwą i skuteczną formą leczenia i pomocy w Pani przypadku. Farmakoterapia niekiedy znacząco poprawia możliwość korzystania z psychoterapii , zaufałabym lekarzowi i stosowała się do jego zaleceń. Pozdrawiam. Alina Krzekotowska
Dzień dobry! Musi Pani wiedzieć, że zaburzenia osobowości, a zaburzenie osobowości typu borderline w szczególności, wymagają zupełnie innego podejścia terapeutycznego od standardowych metod. Jest to trudne w leczeniu zaburzenie osobowości. Jak już wspomniano wyżej farmakoterapia jedynie złagodzi niektóre objawy, ale nigdy nie sprawi, że zaburzenie osobowości samo w sobie zniknie. Konieczna jest długoterminowa psychoterapia. I teraz sprawa kluczowa. Żeby psychoterapia była skuteczna musi Pani znaleźć psychoterapeutę, który potrafi leczyć to zaburzenie, bo jak już wspomniałem wyżej jest to zaburzenie wymagające. Skuteczna psychoterapia osobowości borderline to terapia schematów, psychoterapia psychodynamiczna lub terapia dialektyczno behawioralna. Jeśli uda się Pani znaleźć dobrego specjalistę, który zna się na prowadzeniu ww. form terapii, to znacznie zwiększa szanse na sukces. Wszystkiego dobrego!