Mam pytanie mam syna w wieku 7 lat I wszystkiego sie boi czym to moze byc spowodowane

6 odpowiedzi
Mam pytanie mam syna w wieku 7 lat I wszystkiego sie boi czym to moze byc spowodowane
Dzień dobry, niestety nie ma wiele informacji, by móc w pełni odpowiedzieć i zasugerować konkretne przyczyny. Proszę zastanowić się, czy syn boi się od jakiegoś konkretnego czasu. Możliwe, że bał się jednej konkretnej rzeczy/osoby/sytuacji - a teraz problem rozszerzył się. Jeśli syn faktycznie odczuwa strach przed większą ilością rzeczy sugerowałabym zasięgnąć pomocy specjalisty - psychologa dziecięcego bądź rodzinnego.

Witam. Opisany przez Panią problem jest bardzo złożony. Nie ma więc możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Źródeł problemu można szukać w wielu miejscach. Przykładowo: sytuacja lub wydarzenie w placówce/w domu, które przerosło możliwości obronne dziecka. Doznana krzywda/przemoc,szykany ze strony innych dzieci, sytuacja domowa lub zmiana ważnego dla dziecka czynnika. Ustalenie przyczyny jest bardzo ważne i warto to zrobić z pomocą psychologa dziecięcego. Pozostaje też kwestia udzielenia dziecku psychologicznej pomocy!!! w opanowaniu lęków i wyciszenia traumy. Może też warto przyjżeć się swoim zachowaniom i zachowaniom innych domowników. Być może ktoś z osób ważnych dla dziecka wytwarza (czasem bezwiednie) napięcia z którymi syn sobie nie radzi. Pozdrawiam Izabela Kuminiak
Jeśli uważa Pani, że zachowanie syna jest problematyczne i przeszkadza mu w normalnym funkcjonowaniu, warto zasięgnąć porady osobiście u psychologa. Na podstawie przedstawionych przez Panią informacji ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedź.
Dzień dobry. Niestety, w pytaniu brak jest szczegółów pozwalających wstępnie rozpoznać problem syna. Mówiąc zatem ogólnie, niektóre lęki u dzieci wynikają z aktualnie przechodzonego okresu rozwojowego i są nieszkodliwe, a dziecko "wyrasta z nich". Może się jednak zdarzyć, że ich natężenie w istotny sposób utrudnia synowi funkcjonowanie bądź powoduje jego cierpienie, dziecko może również doświadczać lęków nietypowych dla danego wieku. Wtedy należy udać się po pomoc do profesjonalisty. Takie lęki, traktowane jako nietypowe lub jako objaw wymagający leczenia, mogą być spowodowane całym mnóstwem czynników - niestety, nie sposób zaproponować konkretnych działań lub postawić jakiejkolwiek hipotezy ze względu na brak informacji w pytaniu. Najlepszym wyjściem w sytuacji, gdy lęki dziecka lub jego zachowanie z nimi związane są niepokojące, jest udanie się do psychoterapeuty, który rozpozna sytuację i będzie w stanie określić prawdopodobną przyczynę problemu, a także zaproponować sposób pracy nad nim. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Myślę, że warto udać się do psychologa/psychoterapeuty pracującego z dziećmi. Ciężko jest powiedzieć z czego to może być nie znając historii życia dziecka, jak i całej jego rodziny. Specjalista przeprowadzi wywiad kliniczny i na pewno będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie skąd się lęki, obawy biorą. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry, pytanie jest bardzo ogólne i trudno na nie odpowiedzieć. Zachęcam do konsultacji z psychologiem/ psychoterapeutą dziecięcym. Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, którego zadaniem jest ostrzeganie przed niebezpieczeństwem i mobilizacja do działania. Jeśli jednak lęk jest bardzo nasilony lub nieproporcojnalny do okoliczności, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Czasem już krótka interwencja może bardzo pomóc. Pozdrawiam,
Joanna Gieldarska