Mam pytanie czy w moim przypadku jest sens spróbować psychoterapii? Otóż mam tak myślę lęk i fobie s

4 odpowiedzi
Mam pytanie czy w moim przypadku jest sens spróbować psychoterapii? Otóż mam tak myślę lęk i fobie społeczną. Zaczęło się to jeszcze w szkole podstawowej od 5 klasy koledzy znęcali się nade mną i mnie gnębili. Wtedy zacząłem bać się ludzi i zacząłem uważać że jestem bezwartościowym ścierwem. Leczyłem się już lekami takimi jak prefaxine, parogen a nawet neuroleptykami: solian i rispotept i nic to nie dało. Obecnie nie biorę leków ponieważ rozregulowały mnie one psychicznie i fizycznie i o dziwo jest o wiele lepiej. Niestety dalej odczuwam lęk przed innymi ludźmi, boję się i unikam sytuacji społecznych, jak jestem w miejscu gdzie jest sporo ludzi to odczuwam lęk i uważam siebie za gorszego, cały czas myślę że ci wszyscy ludzie gapią się na mnie i śmieją się ze mnie, uważam, że jestem bezwartościowy, ciągle żyję przeszłością, nie mam znajomych. Sprawia mi trudność załatwienie nawet prostej sprawy w jakimś urzędzie.
Proszę o poradę czy warto spróbować psychoterapii ? czy lepiej znowu zacząć łykać tabletki które prawie nic mi nie pomagają a nawet jeśli to tylko przez krótką chwilę?
Dzień dobry,w przypadku większości zaburzeń psychicznych terapia CBT jest skuteczniejsza niż farmakoterapia lub w przypadku bardzo dużego nasilenia objawów włącza się leki jako dodatkowy środek wspomagający leczenie. W przypadku zaburzeń lękowych terapia poznawczo -behawioralna ma najwyższą skuteczność,więc gorąco do niej zachęcam,bo leki nie likwidują przyczyny problemów.Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry!
Na zadane pytanie czy w Pana przypadku warto podjąć psychoterapię odpowiedź wydaje się oczywista, że tak - warto rozpocząć ją i w niej wytrwać.Psychoterapia jest bardzo wymagającym procesem - dlatego zanim Pan się zdecyduje, proszę się zastanowić kto miałby być Pana terapeutą/terapeutką.Proszę wybrać kogoś, kto wstępnie wzbudza Pana zaufanie i ma Pan przekonanie,że jest kompetentny.Na podstawie listu można wnioskować o bardzo wielu aspektach życia w których niezbędna jest pomoc specjalisty. Zachęcam do poszukania odpowiedniej dla siebie osoby.Tym bardziej,że opisywane przez Pana objawy zdecydowanie obniżają jakość życia, zapewne są przyczyną dużego dyskomfortu a nawet cierpienia w codziennym funkcjonowaniu.Dla doświadczonego terapeuty są one dość powszechnie spotykanymi dolegliwościami i z całą pewnością mogę powiedzieć, że istnieje wiele możliwości pracy terapeutycznej ,która daje duże prawdopodobieństwo skutecznej pomocy.Pozdrawiam Adrianna Skaza.
Proszę Pana,
Pana myśli kierują się w dobrą stronę, podjęcie psychoterapii to krok do zdrowia. Z trudnościami, których Pan doświadcza radzi sobie psychoterapia poznawczo-behawioralna, jednak ważne jest również by znalazł Pan takiego specjalistę, który będzie Panu odpowiadał. Polecam spróbować skorzystać ze wsparcia psychologa, który pracuje w tym nurcie. Wiem z doświadczenia, że jest wiele możliwości poradzenia sobie z tego typu problemami. Zapraszam na konsultacje online. Pozdrawiam Magdalena Kominek
Warto spróbować psychoterapii. Sam zauważa Pan, ze farmakoterapia to nie rozwiązanie. Życzę zdrowia!