Mam pytanie, a wizytę u lekarzy dopiero pod koniec czerwca i w połowie lipca. Mam 3 choroby: hashimo

2 odpowiedzi

Mam pytanie, a wizytę u lekarzy dopiero pod koniec czerwca i w połowie lipca. Mam 3 choroby: hashimoto, hiperinsulinizm i CHAD. Na wszystkie te choroby się leczę lekami. Zastanawiam się nad rozpoczęciem diety dr Dąbrowskiej, akurat okres wakacyjny temu sprzyja. Czy są jakieś przeciwwskazania? Przyjmuję leki: Karbagen, Wellbutrin, doraźnie Ketrel, Lamitrin, Euthyrox, Glucophage, Synjardy

Będę wdzięczna za odpowiedź
Witam. Jeśli ma Pani na myśli głodówkę warzywno-owocową, to trudno nazwać ją dietą ponieważ brak tam zarówno białka jak i węglowodanów, a to z kolei tarczycy nie służy. Choroba Hashimoto jest schorzeniem autoimmunizacyjnym. Warto wybrać się do dietetyka, który zapozna się z Pani sytuacją zdrowotną i doradzi jak dostosować dietę, aby łagodziła stany zapalne i nie sprzyjała jednocześnie insulinooporności. Warto też - o ile nie ma przeciwwskazań - wprowadzić aktywność fizyczną do swojego życia, bo to doskonały sposób na uwrażliwienie tkanek na insulinę. Jeżeli chodzi o CHAD proszę rozważyć poza farmakoterapią podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

Odradzam tę dietę. Jest to dieta wysoce niedoborowa, która może pogłębić niedoczynność tarczycy. W parze z hiperinsulinizmem może przyczynić się do niebezpiecznej hipoglikemii. Ilość białka w tej diecie nie spełnia normy fizjologicznej i może doprowadzić do utraty masy mięśniowej zamiast tkanki tłuszczowej. W dodatku tak niedoborowa dieta może bardzo negatywnie wpłynąć na stan emocjonalny, wywoływać np.: stan rozdrażnienia, zaburzenia snu. Chętnie pomogę w dobraniu diety bezpiecznej, zgodnej ze stanem zdrowia i uwzględniającej interakcje leków z żywnością.