Mam problem z utratą wagi i zastanawia mnie czy może to być spowodowane hormonami? Generalnie byłem

2 odpowiedzi
Mam problem z utratą wagi i zastanawia mnie czy może to być spowodowane hormonami? Generalnie byłem u endokrynologa, po tym jak robiąc badania okazało się, że testosteron jest dosłownie ledwo nad granicą minimalną, lh podobnie, natomiast fsh było poniżej granicy, prolaktyna w granicy 4-15 wyszła 8.5 wtedy. Jeśli chodzi o tarczycowe to wszystkie hormony poza anty tpo (powyżej 1000 w skali do 12 bodaj) są w normie.

Endokrynolog zalecił dla testu lek hormonalny "clostylbegyt" (możliwe, że zrobiłem literówkę w nazwie), 1 tabletka na dzień przez tydzień a potem 2 tyg po pół.
wszystkie wyniki poprawiły się, testosteron znalazł się ponad połową skali, lh i fsh podobnie, co prawda po tym cyklu estrogeny wyszły powyżej skali. Wtedy też miałem dużo szybszą utratę tkanki tłuszczowej.

A reasumując problem jest taki, że rok współpracuję z dietetykiem. Od zawsze miałem problemy z nadwagą. W tej chwili mam dietę z ujemnym bilansem kalorycznym a ponadto dosyć intensywny trening: 3 razy w tygodniu siłownia, 2 razy interwały na rowerze, oraz mniej więcej raz na tydzień lub dwa wycieczki rowerowe powyżej 200km. Jedyne co się poprawia to siła, kondycja i wydolność tlenowa, jednak przez cały ten czas waga spadła jedynie o niecałe 10-14 kg. Zastanawia mnie więc czy hormony mogą tutaj odgrywać jakąś rolę?

Dodam, że w tej chwili przy wzroście 180 cm mam 116 kg.
Dzień dobry,

Zgadza się, gospodarka hormonalna ma istotne znaczenie w kontekście optymalnego funkcjonowania całego naszego organizmu, a zatem i oddziałuje zarówno na proces budowy masy mięśniowej, jak również redukcji zapasowej tkanki tłuszczowej. Z całą pewnością należy stwierdzić, że dochodzi u Pana do stopniowego zmniejszania się masy ciała, niemniej jednak nie w sposób satysfakcjonujący Pana. Na podstawie Pańskiej wypowiedzi wnioskuję, że jest Pan osobą bardzo aktywną fizycznie i wygląda na to, że często trenuje Pan nawet 6-7 razy w tygodniu. Warto zastanowić się w takiej sytuacji, kiedy następuje u Pana regeneracja organizmu? Ciało poddawane regularnemu wysiłkowi potrzebuję także odpoczynku i czasu na skumulowanie energii, aby poradzić sobie z kolejnymi bodźcami na które zostaje narażone na przykład w skutek rosnącej intensywności. Brak odpoczynku może prowadzić właśnie do zmęczenia, zaburzenia gospodarki hormonalnej, funkcjonowania układu nerwowego, problemów ze snem, z redukcją tkanki tłuszczowej, etc. Reasumując, uważam, że warto, aby kompetentny fachowiec przyjrzał się Pana diecie oraz temu jak wygląda szeroko pojęty styl życia, ponieważ mogą znajdować się właśnie tam przyczyny Pańskiego niezadowolenia z dotychczas osiąganych rezultatów.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Warto zweryfikować na jakim deficycie kalorycznym Pan się znajduje. Zarówno zbyt niski deficyt jak i zbyt wysoki może być jedną z przyczyn.
Druga sprawa to czy na przestrzeni rocznej ( jak domniemam ) redukcji masy ciała, były momenty gdzie wychodził Pan z deficytu kalorycznego, co też może być pomocne.
Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyk Damian Dziewiałtowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.