Mam problem, z moją mamą. Mam prawie 16 lat i mamy dobre realcje, staram się jej nie denerwować i ud

2 odpowiedzi
Mam problem, z moją mamą. Mam prawie 16 lat i mamy dobre realcje, staram się jej nie denerwować i udawać idealną córkę by się mnie nie czepiała. Tylko często się sprzeczamy, a dokładniej ja jestem po prostu sobą a mama na moje zwykłe zachowania mówi, że jestem dziwna, drętwa. Również sprowadza na mnie poczucie winy dosłownie o wszystko np. Film nie chciał się włączyć i to moja wina, że nie chce z nią nic oglądać i robię to specjalnie. Jak zacznę coś w żartach mówić o mamie, mojemu tacie to ona od razu, że pożałuję swoich słów. Obraża się na mnie o pierdoły a potem się nie odzywa. Męczy mnie zakładanie maski przy niej, by tylko się nie czepiała. Jeśli zwrócę jej uwagę o coś, to wtedy mówi, że wymyślam i narzekam na nią. Jeśli płaczę z tego powodu, mówi bym nie robiła z siebie ofiary. Nie mogę powiedzieć nic tacie, który jest za granicą, ponieważ wtedy matka sprowadzi na mnie swój gniew, że na nią skarżę. Dostosowuje się nawet do jej zachcianek i próśb, by nie była zła. Czasem czuję jakby przez nią moja psychika się psuła, manipuluje mną i wtedy czuje się winna za to jaka jestem, za wszystko co zrobię. Krzywdziłam się przez jej słowa, teraz staram się tego nie robić. Jak żyć z taką osobą, by samemu nie zwariować?
Widać po Twoim opisie, jak ważna dla Ciebie jest rodzina i jak wiele możesz jej poświęcić. Wydaje się, że negatywne słowa, które zbierasz są nieadekwatne do starań. Może to frustrować. Jak wobec sytuacji ma się Twój tata? Wspiera, wie o Twojej perspektywie - na poważnie, nie w żartach? Porozmawiaj z rodzicami bądź jednym z nich, że sytuacja jest dla Ciebie trudna i "czujesz, że doprowadza cię to do wariowania" (tak, jak napisałaś tutaj). Powinniście wspólnie przemyśleć konsultację u psychoterapeuty - a dalej terapię systemową (tzw. "rodzinną"). To zazwyczaj interwencja krótkoterminowa składająca się z kilku spotkań co 2-4 tygodnie. Może pomóc Wam wszystkim prześwietlić i poprawić relacje w rodzinie.

Dzień dobry, słyszę, że jest to sytuacja pomiędzy Panią a mamą, ale też tatą, chociaż jego aktywność jest mniejsza.
W takiej sytuacji można zacząć terapię rodzinną ponieważ zachowanie mamy wpływa na Panią.
Lub jeśli nie ma takiej możliwości (mama nie chce, tato nie chce/ jest za granicą itp) terapię własną, aby inaczej spojrzeć na zachowanie mamy, nauczyć się nowych sposobów reagowania i wzmocnić siebie w tej trudnej dla Pani sytuacji. Pozdrawiam serdecznie.