Mam problem z lekcjami WF, przeraża mnie ten jeden przedmiot szkolny. W dzieciństwie byłam ofiarą pr

2 odpowiedzi
Mam problem z lekcjami WF, przeraża mnie ten jeden przedmiot szkolny. W dzieciństwie byłam ofiarą przemocy psychicznej rówieśników co odbija mi się na nastoletnim/dorosłym życiu, a mianowicie mam zaniżona samoocenę, trudno mi nawiązać kontakt z innymi osobami, itd. Na lekcjach WF wstydzę się samej siebie, boje się cokolwiek zrobić, żeby nie zostać wyśmianą, w szatni czekam, aż wszyscy wyjdą, aby móc się przebrać. Często unikałam tych zajęć, nie przychodziłam do szkoły tylko z powodu WF. Na codzień biegam i chodzę na siłownie sama. W tym roku muszę skupić się na egzaminach, a nie potrafię, ponieważ stresuje się i myśle tylko o tym przedmiocie. Iść z tym do psychologa? Mogę starać się o zwolnienie lekarskie? Jak przeżyć ten rok szkolny z moim lękiem?
Witam, opisywana przez Panią sytuacja ewidentnie w sposób negatywny wpływa na funkcjonowanie. Proszę pamiętać, że każdy lęk ma swoje podłoże, swoją przyczynę.
Być może przeżycia z dzieciństwa odciskają swoje piętno, natomiast aby celnie postawić diagnozę wskazana jest wizyta u psychoterapeuty, psychologa, specjalisty w miejscu Pani zamieszkania.
Aby poprawić komfort życia proszę zadbać o siebie.
Pozdrawiam

Witam,

jak najbardziej - zachęcam Cię do udania się na wizytę do psychologa, czy to szkolnego, czy w przypadku kiedy masz ukończone 18 lat - możesz zgłosić się do psychologa Poradni Zdrowia Psychicznego przyjmującego w ramach NFZu. Psycholog nie wystawia zwolnienia lekarskiego. Opuszczanie zajęć z wfu nie jest korzystne w kontekście radzenia sobie z lękami. Jest to strategia ucieczkowa, która podtrzymuje mechanizm lęku. Zachęcam Cię do mierzenia się z sytuacją lękorodną, wykorzystując techniki, sposoby radzenia sobie z lękiem, których zapewne nauczysz się na spotkaniach z psychologiem/ psychoterapeutą.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus