Mam ogromny problem z rozmawianiem z ludźmi. Boje się tego niesamowicie, jestem tak nieśmiała, że pr

4 odpowiedzi
Mam ogromny problem z rozmawianiem z ludźmi. Boje się tego niesamowicie, jestem tak nieśmiała, że pracując weekendowo przez pół roku nie udało mi się zakolegować ze znajomymi z pracy, ponieważ bałam się wyjść z kąta gdzie było moje stanowisko i z nimi porozmawiać w wolnym czasie, którego było naprawdę sporo. Wszyscy tam są przyjaciółmi, tylko ja zostałam jak taki nieodzywajacy sie kolek. Ma to na pewno związek ze strasznie niska samoocena i strachem przed niekorzystnym zdaniem innych na mój temat. Powinnam się z tym problemem wybrać do psychologa, psychoterapeuty czy moze jeszcze kogoś innego? Pomijam już fakt, że nie wyobrażam sobie otworzyć się i zacząć rozmowę z całkiem obca osobą, i to jeszcze rozmowę o tym czego najbardziej w sobie nienawidzę. Jak sobie z tym poradzić? Już od kilku lat próbuję się zapisać gdzieś na wizytę, ale strach bierze górę.
Dzień dobry! Obawa przed pierwszą wizytą u psychologa lub terapeuty wydaje się być naturalna, nie co dzień przecież rozmawiamy z obcą osobą o swoich trudnościach, jednak zachęcałabym do podjęcia próby i skorzystania z konsultacji. Przekona się Pani, że taka rozmowa jest przeprowadzana w miłej atmosferze, tak aby Pani dobrze się w niej czuła. Poruszane są tematy, o których jest Pani gotowa mówić. Taka jednorazowa konsultacja nie zobowiązuje do podjęcia terapii długoterminowej. Problem zgłaszany przez Panią: kłopot z relacjami, niską samooceną jak najbardziej jest wskazaniem do pracy z psychologiem/psychoterapeutą.
Pozdrawiam Panią ciepło!
Zuzanna Butryn
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Pisze Pani o dwóch częściach siebie, które dyskutują ze sobą, czy warto coś zrobić, czy nie. Ciekawi mnie, jaką funkcję w Pani życiu stanowi taka rozmowa? Pozdrawiam Paweł.
Warto się umówić i przyjść, psycholog nie gryzie, a bez takiej pomocy będzie trudno funkcjonować. Pozdrawiam
Dobrze byłoby wybrać się do psychoterapeuty i popracować nad "oswojeniem" tej przestraszonej i niepewnej siebie części w Pani. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj dla każdego trudna, ale terapeuta to wie i najczęściej potrafi ocieplić atmosferę, by sprzyjała rozmowie. Warto sobie odpowiedzieć czego konkretnie się Pani obawia - że nie będzie mogła mówić? Że będzie płakać? Nawet gdyby tak było, to co się stanie? Nie sądzę, żeby terapeutę to zdziwiło, pewnie poczeka aż emocje opadną. Przecież do nas raczej nie przychodzą ludzie świetnie sobie radzący, wygadani, pewni siebie i zadowoleni z życia. Raczej odwrotnie, i niejedno już słyszeliśmy, nie trzeba się obawiać.
A Pani problemy są jak najbardziej do przepracowania w terapii. Obawia się Pani ocen innych ludzi, a to Pani sama siebie negatywnie ocenia i chowa przed innymi, którzy być może są Pani ciekawi. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.