Mam nerwicę która objawia się przez natrętne myśli związane ze śmiercią, że coś się zemną może stać.

3 odpowiedzi
Mam nerwicę która objawia się przez natrętne myśli związane ze śmiercią, że coś się zemną może stać. Mieszkam sam i jak jestem w domu jak mam wolne kilka dni to pojawiają się właśnie takie myśli częściej. Często też pojawia się u mnie stan że moje życie nie ma sensu bo przecież nie mam nikogo gdzie mógłbym z kimś porozmawiać. W kontaktach z kobietami mam dużo niepowodzeń dlatego że odbierany jestem jako nudziasz a jak od roku pojawiła się nerwica to jestem jakby wyłączony i pozbawiony pozytywnego nastawienia do życia. Byłem konsultowany z psychiatrą i zostały mi przepisane leki ale jak dotąd nie zażywałem ich ponieważ boję się skutków ubocznych. Chodziłem też do innych lekarzy zważywszy na moje objawy somatyczne i z badań neurologicznych oraz kardiologicznych, wszystko było w porządku. Myśli samobójczych nie mam ale za to duże poczucie odrzucenia i pustki w życiu.
Dzień dobry Panu,
zalecam rozpocząć psychoterapię. U niektórych osób to wystarcza, u innych dodatkowo jest potrzebna farmakoterapia (leki). Jeśli chodzi o leki to w pierwszych tygodniach rzeczywiście mogą pojawić się skutki uboczne, które jednak mijają o ile lek jest dobrze dobrany.
Pozdrawiam, Anna

Ważne byłoby dla Pana, aby zrozumiał Pan konieczność farmakoterapii - która ma szanse osłabić objawy, a tym samym poprawić Pańskie funkcjonowanie.
Jeśli mówimy o fobii/nerwicy -zapewne chodzi tu o zaburzenia lękowe, które mogą przybierać różne formy, w tym obaw przed zażywaniem leków.
Psychoterapia zaburzeń lękowych byłaby dla Pana szansą na zrozumienie istoty Pana problemu i nauczenia się, jak sobie z tym radzić i ostatecznie - zmienić swoje życie.
To bardzo ważne, że szuka Pan pomocy, a konsultacja z psychiatrą to krok w dobrym kierunku. Leki mogą być skutecznym narzędziem w leczeniu nerwicy, ale ważne jest, abyś omówił swoje obawy dotyczące skutków ubocznych z lekarzem. Lekarz będzie w stanie dostosować leczenie do twoich indywidualnych potrzeb i monitorować ewentualne efekty uboczne.

Oprócz leczenia farmakologicznego, psychoterapia może być pomocna w radzeniu sobie z tymi uczuciami. Psychoterapeuta może pomóc w identyfikowaniu korzeni myśli i uczuć oraz wspierać w opracowywaniu strategii radzenia sobie z nimi.

Ważne jest również poszukiwanie wsparcia społecznego. Czasem uczucie izolacji może być zmniejszone poprzez nawiązywanie i utrzymywanie relacji z innymi ludźmi. Jeśli ma Pan bliskich przyjaciół czy rodzinę, warto z nimi rozmawiać o swoich uczuciach.

Jeśli myśli o samobójstwie kiedykolwiek pojawią się lub się nasilą, natychmiast proszę skontaktować się z profesjonalną pomocą medyczną lub zadzwonić na lokalną linię pomocy.

Niech Pan pamięta, że szukanie pomocy i otwarte rozmawianie o swoich uczuciach to siła, a proces zdrowienia może wymagać czasu.