Mam łuszczyce od małego ale ostatnio pojawiła się na całym ciele. Chodziłam do wielu dermatologow al

3 odpowiedzi
Mam łuszczyce od małego ale ostatnio pojawiła się na całym ciele. Chodziłam do wielu dermatologow ale to nic nie pomogło. A Łuszczyca cały czas się nasila.
Dzień dobry,
Łuszczyca to sygnal, że system immunologiczny działa źle. Farmakoterapia na której w dużej mierze opiera się dermatologia nie radzi sobie z takimi problemami. Trzeba oczyścić i wzmocnić organizm, dostarczyć mu odpowiedniego paliwa. Gdy system immunologiczny będzie sprawny, to łuszczyca powinna zniknąć. Mogę poprowadzić Panią przez ten proces. Przyjmuje z NZoZ Zabierzów, w Krakowie i Rzeszowie. Udzielam także konsultacji telefonicznych. boguslaw.bienias(at)gmail.com
Z poważaniem,
Bogusław Bienias

Łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunizacyjnym , jej nasilenie lub okresy nasileń zależą też od stylu życia pacjenta, w to wliczamy sen, ruch, dietę, nawodnienie, stres. Z reguły osoby, które mają mało wartościową dietę, obfitującą w cukier, złej jakości tłuszcze, małą ilość składników przeciwzapalnych (m.in. warzywa i owoce) mają większe nasilenie zmian. U moich pacjentów jako wspomaganie leczenia farmakologicznego wdrażamy dietę, która zdarza się, że skutkuje tym, ze zdecydowanie zmniejszają ilość przyjmowanych leków, maści, a zmiany skórne się zmniejszają. Także zachęcam do zmian w tym zakresie.
Szanowna Pani,

Łuszczyca jest częstą ogólnoustrojową przewlekłą chorobą o manifestacji skórnej o złożonym podłożu (genetycznym, środkowiskowym - w tym zw. z dietą, stresem, trybem życia, urazami czy stosowanymi innymi lekami), gdzie zaburzenie układu odpornościowego idzie w parze z zaburzeniami rogowacenia skóry. W zależności od jej nasilenia może być leczona za pomocą różnych środków. Głównymi specjalistami zajmującymi się chorymi na łuszczycę są dermatolodzy, a w przypadku łuszczycy stawowej również reumatolodzy.

Nie widząc Pani i nie znając wcześniejszego leczenia trudno odnieść mi się do skuteczności leczenia. Ciężkie, rozległe postacie łuszczycy mogą wymagać zastosowania leków osłabiających działanie składowych układu odpornościowego, jak leki biologiczne - w tym nowoczesne leki dostępne w badaniach klinicznych) lub sprawdzone już starsze leki - jak metotrexat czy acitretyna. Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przynosi efektów, a zmian przybywa, warto porozmawiać ze swoim dermatologiem na temat możliwości jego zmiany.

W przypadku wpływu diety, dane są dość skąpe, a oczekiwana poprawa może być nie większa niż 5-10% nasilenia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV