Mam kontakt przez komunikator internetowy z osobą płci żeńskiej lat 17, która relacjonuje stany emoc

1 odpowiedzi
Mam kontakt przez komunikator internetowy z osobą płci żeńskiej lat 17, która relacjonuje stany emocjonalne, które przypominają depresję. Poleciłem jej wykonanie dostępnej w internecie wersji kwestionariusza depresji Becka - uzyskany wynik to bodajże 46 - słownie oceniony jako ciężka depresja - niepokojące.

Ona sama chciała wcześniej iść do psychologa, ale rodzice bagatelizują jej problem i nie chcą jej wysłać do psychologa. Ja poleciłem jej w pierwszej kolejności wizytę u psychiatry.
Tutaj jednak problem jest ten sam - osoba niepełnoletnia. Idealne rozwiązanie to psychiatra na nfz / bezpłatnie, który przyjmie 17 latkę bez zgody rodziców.

Za moją namową napisała do psychiatry maile, ale odpowiedź jej nie zadowoliła i do jednego zadzwoniła, ale był płatny. Nie chce iść do psychologa szkolnego (uważa go za niekompetentnego) oraz zadzwonić na telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak można pomóc?

Sprawę komplikuje fakt, że mieszka ona w niewielkim, ok. 40 tys. mieście (woj. pomorskie).

Proszę o możliwie konkretne wskazówki, które są prostymi czynnościami do wykonania, zamiast bardziej ogólnych sformułowań typu "trzeba poszukać", "dobrze byłoby zrobić to i to" - osoba wyraźnie potrzebuje prostych, konkretnych rad.

Z góry dziękuję. Sprawa może być poważna. Być może ratujemy komuś życie!
To co Pani pisze jest niepokojące i warte uwagi. Ale trudno tu zaproponować konkretne rozwiązanie, nie znając całej sytuacji. To co można zaproponować to co już się pojawiło: pójście do psychologa szkolnego, pedagoga czy wychowawcy, opowiedzenie o problemie i zwrócenie się o pomoc. Może oni by zwrócili uwagę rodziców. Można by spróbować porozmawiać z kimś np. z rodziny, kto mógłby porozmawiać z rodzicami.
Skala Becka sama w sobie jest mało diagnostyczna, co nie zmienia faktu, że problem jest. Dlatego zanim ta osoba skontaktuje się z psychiatrą zalecam konsultacje z psychologiem. Z pewnością jest gdzieś w okolicy poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży przyjmująca na NFZ. W poradni też jest potrzebna zgoda rodziców. Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest dobrą opcją, by mogła ta osoba porozmawiać z kimś jej życzliwym i zapoznać ją z sytuacją jaka jest i wtedy wspólnie opracować kroki które można podjąć. Niestety nie jestem stanie zaproponować nic bardziej konkretnego nie znając całego kontekstu sytuacji.
Mam nadzieje, że znajdzie pomoc.
Pozdrawiam
Katarzyna Woźniak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.