Mam kontakt przez komunikator internetowy z osobą płci żeńskiej lat 17, która relacjonuje stany emoc

1 odpowiedzi
Mam kontakt przez komunikator internetowy z osobą płci żeńskiej lat 17, która relacjonuje stany emocjonalne, które przypominają depresję. Poleciłem jej wykonanie dostępnej w internecie wersji kwestionariusza depresji Becka - uzyskany wynik to bodajże 46 - słownie oceniony jako ciężka depresja - niepokojące.

Ona sama chciała wcześniej iść do psychologa, ale rodzice bagatelizują jej problem i nie chcą jej wysłać do psychologa. Ja poleciłem jej w pierwszej kolejności wizytę u psychiatry.
Tutaj jednak problem jest ten sam - osoba niepełnoletnia. Idealne rozwiązanie to psychiatra na nfz / bezpłatnie, który przyjmie 17 latkę bez zgody rodziców.

Za moją namową napisała do psychiatry maile, ale odpowiedź jej nie zadowoliła i do jednego zadzwoniła, ale był płatny. Nie chce iść do psychologa szkolnego (uważa go za niekompetentnego) oraz zadzwonić na telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak można pomóc?

Sprawę komplikuje fakt, że mieszka ona w niewielkim, ok. 40 tys. mieście (woj. pomorskie).

Proszę o możliwie konkretne wskazówki, które są prostymi czynnościami do wykonania, zamiast bardziej ogólnych sformułowań typu "trzeba poszukać", "dobrze byłoby zrobić to i to" - osoba wyraźnie potrzebuje prostych, konkretnych rad.

Z góry dziękuję. Sprawa może być poważna. Być może ratujemy komuś życie!
To co Pani pisze jest niepokojące i warte uwagi. Ale trudno tu zaproponować konkretne rozwiązanie, nie znając całej sytuacji. To co można zaproponować to co już się pojawiło: pójście do psychologa szkolnego, pedagoga czy wychowawcy, opowiedzenie o problemie i zwrócenie się o pomoc. Może oni by zwrócili uwagę rodziców. Można by spróbować porozmawiać z kimś np. z rodziny, kto mógłby porozmawiać z rodzicami.
Skala Becka sama w sobie jest mało diagnostyczna, co nie zmienia faktu, że problem jest. Dlatego zanim ta osoba skontaktuje się z psychiatrą zalecam konsultacje z psychologiem. Z pewnością jest gdzieś w okolicy poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży przyjmująca na NFZ. W poradni też jest potrzebna zgoda rodziców. Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest dobrą opcją, by mogła ta osoba porozmawiać z kimś jej życzliwym i zapoznać ją z sytuacją jaka jest i wtedy wspólnie opracować kroki które można podjąć. Niestety nie jestem stanie zaproponować nic bardziej konkretnego nie znając całego kontekstu sytuacji.
Mam nadzieje, że znajdzie pomoc.
Pozdrawiam
Katarzyna Woźniak