Mam dwa pytania: (1) czy 4-miesiecznemu dziecku moge podawac witamine D w dawce 800 IU? Tak radzil m

4 odpowiedzi
Mam dwa pytania:
(1) czy 4-miesiecznemu dziecku moge podawac witamine D w dawce 800 IU? Tak radzil mi lekarz pediatra, bo powiedzial, ze przy naszym niskim naslonecznieniu to i tak niska dawka.
(2) czy moge podawac dziecku codziennie 5-8 kropli witaimny C dziennie (zalecana dawka w tych kroplach dla niemowlaka)?
Bede bardzo wdzieczna za rade.
Dziekuje i pozdrawiam
Dawkowanie wit D w wieku 0-6 miesięcy życia jest 400IU, a nie 800IU.

W wieku 1-10 lat dawkuje się 600 do 1000IU, w zależności od wieku, masy ciała etc. Proponowana dawka przez pediatrę jest znacznie za wysoka.

Co do wit. C - nie zaleca się jej suplementacji gdyż w diecie dziecka spokojnie wystarczy tej witaminy by pokryć zaptorzebowanie. Suplementacja wit. C nie ma potwierdzonego naukowo wpływu na 'odporność' lub by mięć inne korzystne efekty w zdrowej populacji. Swoim pacjentom nie zalecam, proponuje by jedli więcej owoców, podobnie u matek karmiących piersią.

Zgadzam się z kolegą, zwłaszcza co do opinii o witaminie C, co do dawki 800 j witaminy D - to można znaleźć opinie specjalistów, że na przednówku i przy małym nasłonecznieniu można okresowo dziecku podawać nieco większą dawkę. Uzależniłabym odpowiedź od sposobu karmienia dziecka, jeśli tylko piersią - to do końca kwietnia można podawać 800 j witD3.
Dzień dobry,
Zgadzam się z Koleżanką i Kolegą. Jeżeli karmi Pani naturalnie, proszę zadbać o właściwą dietę i suplementowanie u siebie wit. D 3 oraz DHA ( tak jak podczas ciąży). Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym to dawka 400j jest zupełnie wystarczająca.W razie objawów niedoboru lub wątpliwości można ocenić poziom 25OH D3 u dziecka.
Witam. Po pierwsze dawkowanie witaminy D3 powinno być zawsze indywidualnie dobierane a nie "sztywne" np 400j dziennie. Po drugie, w doborze dawki witaminy D3 powinien pomóc Pani lekarz. Nie można w związku z tym wykluczyć sytuacji gdzie lekarz zaleca nieco większą dawkę witaminy D3, która powinna być zależna od szeregu czynników, m.innymi od sposobu karmienia Pani dziecka, szybkości zarastania ciemiączka itp. Po trzecie, warto wiedzieć, że przeciętnie zalecane dawki witaminy D3 (w naszym kraju) są zbyt niskie. Witaminy C nie da się przedawkować, w przypadkach podania zbyt dużej dawki - prawdopodobnie dojdzie do luźnych wypróżnień. Reasumując - może Pani zastosować podaną dawkę dzienną. Pozdrawiam Dr J. Czelej