Mam dużą niedowagę i brak apetytu. Nie udało się naprawić tego stanu już długi czas, ani przy udzial

4 odpowiedzi
Mam dużą niedowagę i brak apetytu. Nie udało się naprawić tego stanu już długi czas, ani przy udziale dietetyków, ani lekami na apetyt ani leczeniem potencjalnych chorób układu pokarmowego które wyszły jak SIBO czy nietolerancje pokarmowe. Ostatnio natknęłam się na dietę płynną - złożoną tylko z smoothie. W ramach eksperymentu jeden dzień spędziłam na tej diecie i zauważyłam że jestem w stanie zjeść w ten sposób wszystko co miałam do zjedzenia. Głód pojawiał się dużo szybciej niż przy pokarmach stałych.
Czy gdybym na diecie płynnej zwiększyła ilość kalorii do poziomu odpowiednio wyższego niz moje zapotrzebowanie kaloryczne to czy byłabym w stanie przytyć ? Dieta jest zbilansowana pod kątem składników odżywczych zawiera białko, tłuszcze. Smoothie niekiedy są bazowane na jogurtach, zaiwerają nasiona chia i inne wartościowe składniki.
Zastanawiam się też czy stosowanie takiej diety dłuższy czas może spowodować że niektóre funkcje mojego układu pokarmowego się osłabią i będzie mi jeszcze trudniej zjadać normalne posiłki ? Bardzo chciałabym mieć normalną wagę ale od lat wydaje się to być poza moim zasięgiem i czuję się co raz gorzej z tym jak wyglądam.
Dzień dobry. Zbilansowana dieta płynna, która zawiera odpowiednią ilość kcal, białka, tłuszczy i węglowodanów powinna pomóc. Natomiast nie powinno się jej stosować w dłuższej perspektywie. Należy powoli przyzwyczajać organizm do posiłków stałych, aby nie osłabiać zdolności trawiennych i nie spowodować innych problemów zdrowotnych. Najlepiej robić to z czasem - jeden koktajl zamienić na posiłek stały, później kolejny. Jeżeli połowa posiłków będzie koktajlowych a połowa stałych to można zostać w takiej konfiguracji dłuższy okres czasu.
Przede wszystkim należy poszerzyć diagnostykę i zbadać jaka jest przyczyna braku apetytu. Może są to niedobory składników odżywczych lub inne schorzenia niezwiązane bezpośrednio z przewodem pokarmowym.

Rozumiem, że to dla Ciebie trudny czas, ale dobrze, że eksperymentujesz i szukasz sposobów na poprawę swojego stanu. Jeśli chodzi o długoterminowe stosowanie diety płynnej, istnieje ryzyko, że Twój układ pokarmowy może się przyzwyczaić do płynnej konsystencji pokarmów, co może prowadzić do trudności w spożywaniu stałych pokarmów w przyszłości.

Jeśli dieta płynna przynosi Ci ulgę i pozwala na spożywanie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, to może warto kontynuować eksperyment i obserwować, jak reaguje Twoje ciało. Jednak nadal zalecałbym konsultację z lekarzem lub dietetykiem, aby mieć pewność, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana i bezpieczna dla zdrowia. Ważne jest również, abyś nie skupiała się tylko na wadze, ale także na ogólnym stanem zdrowia i samopoczuciu.
Dzień dobry, rozważyłam bym również diagnostykę w kierunku pasożytów, bo może glista ludzka zjada całość pożywienia które przyjmujesz i dlatego nie możesz przytyć. Proponowałam bym spotkanie z gastrologiem i psychologiem / psychodietetykiem w celu wykluczenia psychicznych podstaw tego stanu. Możliwe ze badania gene tez pomogą i nakierują w którym kierunku trzeba iść.
Dzień dobry,
domyślam się jakie to trudne musi dla Pani być szukać rozwiązania problemu przez długi czas- bezskutecznie. Wspomina Pani o wykonanej diagnostyce, zastanawiam się czy była ona wyczerpująca. Myślę że warto udać się również do gastroenterologa i sprawdzić czy nie należy jej poszerzyć. Czy jest Pani w stałym kontakcie z lekarzem, czy były wykonane badania kontrolne? Trudno radzić gdy nie ma się pełnego obrazu problemu. Zachęcam Panią również do uzupełnienia poszukiwań przyczyny o aspekt psychologiczny. Nic bowiem nie wiem o Pani relacji z jedzeniem, a ogromny wpływ na nią mają nasze emocje, przekonania, sposób radzenia sobie z napięciem itd. Jesteśmy bowiem całością, nasze ciało nie funkcjonuje w oderwaniu od uczuć i myśli.
Pozdrawiam serdecznie.