Mam 46 lat, od niecałego roku mam nagłe skoki ciśnienia które przechodzą po kilkunastu minutach, poz

5 odpowiedzi
Mam 46 lat, od niecałego roku mam nagłe skoki ciśnienia które przechodzą po kilkunastu minutach, pozornie nie są to wysokie wachania, problem w tym że powyżej 140 żle się czuje a przy 150/90 nogi mam jak z waty i robi mi się słabo, od kilku miesięcy pije codziennie litr soku pomidorowego i pewnie zawarty w nim potas skutecznie obniża ciśnienie do wartości około 130 i jest dobrze. kilka dni temu odstawiłem sok na dwa dni i wszystko wróciło i kilka razy dziennie taki skok ciśnienia. jest to bardzo uciążliwe. czy jest na to jakiś sposób? byłem u lekarza ale jedyne co to chciał mi przepisać leki na ciśnienie i na tym koniec, a to jakoś mnie nie zadowala :(
Dzień Dobry,
Uważam, że w Pana przypadku można oczywiści rozpocząć od niefarmakologicznych form leczenia, tj: odpowiednia dieta (z niską zawartością soli kuchennej), redukcji masy ciała (w przypadku BMI>25) oraz regularnego wysiłku fizycznego. Należy unikać alkoholu. Proponowałbym wykonanie holtera ciśnieniowego w celu ustalenia wartości RR w czasie całej doby.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę wykonać automatyczny całobodoby pomiar ciśnienia tętniczego (ABPM) tzw. "Holter ciśnieniowy". Być może będziemy mogli jeszcze znaleźć niefarmakologiczny sposób obniżenia ciśnienia w czasie wizyty. Zapraszam.
Dzień dobry! Jeśli ma Pan spełnione kryteria rozpoznania nadciśnienia tętniczego należy rozpocząć leczenie. Dieta z ograniczeniem soli kuchennej jest głównym sposobem niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego, podobnie regularna aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Te trzy czynniki mogą wpłynąć na normalizację ciśnienia tętniczego i uniknięcie farmakoterapii na obecnym etapie. Jeśli jednak pomimo ich spełnienia wartości ciśnienia skurczowego będą przekraczały 140 mmHg i/lub rozkurczowego 90 mmHg należy rozpocząć leczenie farmakologiczne. W diagnostyce nie należy opierać się jedynie na pojedynczych pomiarach, ale wykonać całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego.
Należałoby sprawdzić poziom potasu w krwi i wykonać badania endokrynologiczne żeby wykluczyć przyczynę przyczynę endokrynologiczną nadciśnienia {poziom kortyzonu,ACTHi wydalanie dobowe kwasu wanilinomigdałowego) Pozdrawiam
Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza kardiologa/hipertensjologa/internisty... a może jednak warto zastanowić się nad przyjmowaniem leków przeciwnadciśnieniowych do czasu rozwiązania problemu... Bowiem w wieku 46 lat nadciśnienie może, ale nie musi być już komponentą innej choroby. Czy sok pomidorowy może mieć tu jakieś znaczenie... a i owszem, może.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.