Mam 26 lat. Od około 12 roku życia z powodu trudnych doświadczeń w domu, jak sądzę odciąłem się od e

2 odpowiedzi
Mam 26 lat. Od około 12 roku życia z powodu trudnych doświadczeń w domu, jak sądzę odciąłem się od emocji. Pogorszyły się moje wyniki w nauce, przestało mi zalezec na wielu sprawach. W domu panowała trudna atmosfera, dużo strachu, smutku i samotności, ale funkcjonowałem nie najgorzej, jak mi się wydawało. W wieku 18 lat przyszło kolejne załamanie, również związane z sytuacja rodzinna. Zacząłem doświadczać bardzo nieprzyjemnych objawów : szczypania skóry, pocenia się, smutku, pustki, stresu, unikania ludzi, agresji. Odkrywam to, że jestem jakby zamrożony emocjonalnie, że nie odczuwam większości emocji, a to co czuje jest raczej nastrojem, który pamiętam z domu rodzinnego, smutny i samotny. Czuje jedynie objawy z ciała np szczypanie skóry, lęk, brak pozytywnych emocji. Towarzyszy mi pustka, czasami jakby gula w gardle. Nie mam emocjonalnego odniesienia do czegokolwiek, ani ludzie, ani emocje nie wzbudzają we mnie żadnych emocji. Przez co czuje się jak dziecko we mgle, mój umysł dużo myśli i mogę kierować się tylko myślami, emocje nie są moim gpsem. Czytałem o aleksytymi, traumie, nerwicy. Sam nie wiem co dokładnie mi jest i psycholog chyba też nie potrafi na to odpowiedzieć. Korzystałem z kilku terapeutów, ale nie zauważyłem poprawy.
Dzień dobry,

objawy, które Pan opisuje, są charakterystyczne dla obronnej reakcji organizmu na dramatyczne doświadczenia życiowe. Odcinanie się od emocji na pewnym etapie było najprawdopodobniej jedynym sposobem, by psychologicznie przetrwać w domu rodzinnym, w którym - jak Pan pisze - "panowała trudna atmosfera".

Ponieważ problemy w domu były chroniczne, powyższy wzorzec funkcjonowania utrwalił się. I teraz, już w dorosłym życiu, kiedy realne zagrożenie minęło, Pan nadal podświadomie aktywuje ten sam mechanizm. To z kolei ogranicza możliwości pełnego przeżywania życia, utrzymuje Pana w stanie emocjonalnego zamrożenia i generuje symptomy somatyczne typu: nadpotliwość, odczucie szczypiącej skóry itp.

Powyższe problemy najskuteczniej niweluje dobrze przeprowadzona psychoterapia. I nie jest to kwestia kilku czy kilkunastu spotkań, ale raczej długofalowy proces docierania do nieadaptacyjnych wzorców funkcjonowania i przekształcania ich w bardziej konstruktywne i adekwatne do obecnej sytuacji mechanizmy.

Gorąco zachęcam Pana do poszukania w miejscu swojego zamieszkania certyfikowanego, doświadczonego psychoterapeuty i rozpoczęcie psychoterapii, która - choć najprawdopodobniej przyniesie szybkich i spektakularnych efektów - to - jeśli będzie realizowana systematycznie, konsekwentnie i cierpliwie - ma szansę przynieść ukojenie i wnieść radość do Pańskiego życia.

Powodzenia, pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska

Z tego co Pan opisuje widoczne są objawy psychosomatyczne w związku z czym oprócz psychoterapii najlepiej psychodynamicznej mocno wglądowej polecałabym udanie się do fizjoterapeuty psychosomatycznego.