Mam 26 lat (mężczyzna) opowiem w skrócie bo sytuacja jest strasznie skomplikowana. od 21 roku zycia

3 odpowiedzi
Mam 26 lat (mężczyzna) opowiem w skrócie bo sytuacja jest strasznie skomplikowana. od 21 roku zycia bralem antydepresanty zoloft, parogen ( na nerwice natrectw i depresje w wieku 23 lat wpadlem w tak straszną depresje ze nie bylem w stanie funkcjonowac ani pracowac , caly czas mysli samoobojcze to cud ze jeszcze zyje i tak od 3 lat proboje jakos przezyc (2 proby samobojcze) przez te 3 lata probowalem wszystkich lekow antydepresyjnych i neuroleptykow bylem szprycowany w szpitalu bylem 12 razy, w koncu odstawilem leki antydepresyjne zacząlem czuc sie lepiej ale dalej nie jest w porządku mam jestem nerwowy ciagle krzycze/wpladam w placz nie moge myslec, podjąlem prace ale ledwo daje rade mam problemy z pamiecia mysleniem ( bardzo wolno mysle popelniam ciagle błędy boje sie ze zrobie komus krzywde przez mojąc nieuwage, do tego dochodzą strasznie silne oobjawy somatyczne ( bola mnie oczy strasznie mrugam momentami nie widze gdzie ide) lekarz przepisal mi clonazepam biore dawke 2 mg pomaga mi na te oczy i jestem troche spokojniejszy. nie wiem co mam robic czy potrzebna mi jakas terapia jak mam pogodzic terapie z pracą . Po pracy czuje sie tak zmeczony ze nie mam sily poscielic łózka czuje ze ta sytuacja jest bez wyjscia ( dodam ze w szpitalu stwierdzono mi spektrum autyzmu . Boje sie ze 3 lata brania lekow antydepresyjnych zniszczylo mi umysł . Prosze o rade co robic
Dzień dobry. Istnieje grupa pacjentów, na których nie działają leki. W takich sytuacjach zaleca się samą psychoterapię. Pisze Pan o objawach somatycznych. Czy był Pan diagnozowany w kierunku wykluczenia chorób somatycznych? One czasem dają objawy podobne do depresji. Nie pisze Pan czy kiedykolwiek uczestniczył w psychoterapii. Być może pomogłaby lepiej zrozumieć, co się z Panem dzieje i w konsekwencji nauczyć się nowych zachowań i sposobów myślenia.
Pozdrawiam Marzena Pietrusińska

Dzień dobry,
rozumiem że w celu postawienia diagnozy zostały wykonane testy diagnostyczne przez psychologa diagnostę? Uważam, że w Pana przypadku diagnoza to podstawa. Trzeba poznać źródło Pana objawów aby zastosować odpowiednią terapię. Opisane przez Pana dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Na początku należy sprawdzić czy objawy nie są konsekwencją choroby somatycznej. W tym celu należałoby udać się do internisty i pokazać mu badania wykonane w szpitalu, poprosić o zlecenie dodatkowych, jeśli będzie taka potrzeba. Na podstawie wyników badań lekarz zaleci kolejne kroki. Być może wdroży suplementację lub leczenie - w zależności od wyników badań. Kolejnym krokiem byłaby diagnoza psychologiczna wykonana przez psychologa-diagnostę. Jeśli diagnoza spektrum autyzmu potwierdzi się, polecam terapię poznawczo-behawioralną. Możliwe jest też, że opisane przez Pan dolegliwości mają źródło w bardzo trudnych, stresujących doświadczeniach z przeszłości, wówczas potrzebna będzie terapia z psychotraumatologiem. Diagnosta powinien omówić z Panem wyniki badania i zalecić dalsze kroki, które należy podjąć aby mógł Pan poczuć się lepiej.
Jak pogodzić terapię z pracą? Proszę umawiać się na sesje po lub przed godzinami pracy. Wszyscy musimy dopasowywać nasze plany do obowiązków codziennych. Mam nadzieję, że Panu także się to uda. Warto otwarcie porozmawiać z terapeutą jakie są pana możliwości czasowe. Wierzę, że wspólnie ustalicie rozwiązanie.
Mam nadzieję, że w skrócie odpowiedziałam na Pana pytania. Życzę powodzenia w drodze do zdrowia!
Emilia Szymanowicz
Rozumiem, że znajdujesz się w bardzo trudnej sytuacji i cierpisz z powodu wielu trudności zdrowotnych, psychicznych i emocjonalnych. Najważniejsze jest, abyś nie czuł się sam w tym wszystkim i podjął działania, aby poprawić swoje samopoczucie i jakość życia.Kontynuuj regularne spotkania ze swoim lekarzem psychiatrą, aby omówić skuteczność leczenia farmakologicznego, jak również możliwości terapii psychologicznej. Może być konieczne dostosowanie dawki lub zmiana leków, aby poprawić Twoje samopoczucie. Ćwicz techniki relaksacyjne, medytację, mindfulness, czy głębokie oddychanie, aby zmniejszyć stres i napięcie emocjonalne. Regularna aktywność fizyczna również może poprawić nastrój i ogólne samopoczucie.