Mam 24 lata i trądzik, po badaniach wyszło podwyzszone DHEA-S (457 ug/dl) i prolaktyna ( 38 ng/ml na

1 odpowiedzi
Mam 24 lata i trądzik, po badaniach wyszło podwyzszone DHEA-S (457 ug/dl) i prolaktyna ( 38 ng/ml na czczo i 269 ng/ml po MCP), testosteron 41,20 ng/dl. Endokrynolog zalecila stosowanie Dostinex pol tabletki na tydzien przez 3 miesiace. W miedzyczasie byłam u dermatologa, który zaproponował kurację Izotekiem, nie byłam przekonana, bo boję się skutków ubocznych, na razie doktor przepisała Atywię (bo i tak będę musiała brać tabletki antykoncepcyjne jeżeli się zdecyduje na Izotek). Kończę brać dostinex, Atywię kończę 1 opakowanie - poprawy w cerze brak. Nie wiem co dalej robić, bo słyszałam, że izotek przy trądziku hormonalnym to zły pomysł, częste nawroty. Nie wiem też czy dobrze zrobiłam, że zaczęłam brać Atywię - mam wrażenie, że po niej jest jeszcze gorzej. Proszę o porady co powinnam robić dalej.
Dzień dobry,
Choć nie mogę wypowiedzieć się na temat dotychczasowego leczenia, myślę, że w przypadku, tak jak Pani stwierdza, braku poprawy, warto zastanowić się nad rozszerzeniem leczenia o kwestie związane z funkcjonowaniem układu nerwowego, czyli stres, aktywność fizyczna oraz dieta. W przypadku dolegliwości dermatologicznych często stres (zarówno biorący się z codziennego życia, jak i mierzenia się z chorobą i jej konsekwencjami) potrafi nasilać dolegliwości. Tworzy to błędny cykl, w którym stres nasila objawy, co nasila stres, który, ponownie, nasila objawy. Przerwanie tego cyklu może być bardzo pomocne.
Nie wiem nic o Pani, także mogę jedynie luźno zasugerować kierunek, który często polecam moim pacjentom - regularne, kilkuminutowe ćwiczenie poczucia wdzięczności, ciepła/miłości lub współczucia - np. przy użyciu technik medytacyjnych. Odczuwanie pozytywnych emocji ma rzeczywisty wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie na przeżywany stres - w efekcie zmniejsza dolegliwości skórne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyleczeniu.