Mam 18 lat od 2 dni nie mogłam zasnąć zaczęło sie od lekkiego bólu głowy potem przeszło od zatok na cała głowę przez co nie mogłam spac gdy zasypiałam to czułam ten ucisk i kręcenie się w głowie przez co się denerwowałam po paru godzinach doszło przyspieszone i mocne bicie serca ze czułam je na całym ciele dodam ze przez ta cała sytuacje z wirusem jestem zestresowana i ciagle mysle sobie ze go mogę mieć i ciagle przelykam ślinę sprawdzając czy nie boli mnie gardło czy coś . Przez cały dzień próbowałam zasnąć wzielam Apap i wypiłam melisę nic nie dało potem przez cała noc głównie przez to serce nie mogłam zasnąć nad ranem zadzwoniłam na 112 dali mi zastrzyk na uspokojenie który nic nie dał koło 11 wzielam forsen forte z melatonina koło 12 w dzień zasnęłam budziłam się co 2-3 godziny i tak do 7 rano teraz bolą mnie mięśnie i strasznie boli mnie głowa ból jest naciskowy szczególnie od zatok oraz niewyraźne widzenie ,zawroty głowy. Od dłuższego czasu mam palpitacje serca co jakiś czas, duszności , zawroty głowy biorę magnez i potas 1 dziennie Byłam z tym u kardiologa i ekg echo serca wyszło prawidłowe wiec podejrzewam ze to wszystko jest na tle
Nerwowym
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
To normalne, że nie znane wzbudza w nas tak silne emocje. Na pewno nie jest Pani wyjątkiem. W samym Wrocławiu dziennie z podejrzeniem korona wirusa pojawia się około 80 osób. Proszę zastosować się do wytycznych służby zdrowia, #zostanwdomu jest jak najbardziej na czasie. Proszę obserwować swój stan zdrowia, łagodne środki przeciwbólowe, ciepło oraz wypoczynek powinny szybko postawić Panią na nogi. Głowa do góry :).

mgr Martyna Jasińska
mgr Martyna Jasińska
Psychoterapeuta, Psycholog
Szczecin
A czy wczesniej pojawialy sie juz takie objawy? Z tego co widze byla juz Pani diagnozowac sie u lekarza. Zapraszam na sesje online w celu przyjrzenia sie myslom automatycznym, ktore pojawiaja sie w Pani glowie.

mgr Natalia Szymańska
mgr Natalia Szymańska
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psychoterapeuta
Skórzewo
Dzień dobry,
aktualna sytuacja jest trudna dla wielu osób. Powoduje wzrost napięcia,niepokoju, pojawienie się objawow psychosomatycznych ( takie,jakie Pani opisuje). Z pewnością najlepszym rozwiązaniem byłoby znaleźć psychologa pracującego online lub telefonicznie,który wepsrze Panią w poradzeniu sobie z trudnościami i napięciami.
Powodzenia!
Natalia Szymańska

mgr Daria Kleina-Schmidt
mgr Daria Kleina-Schmidt
Psychoterapeuta, Psycholog
Poznań
Witam Panią. Wydaje się, że mierzy się Pani z lękiem napadowym. To prawdopodobnie Pani reakcja na tę trudną sytuację. Z jednej strony wydaje się to dość naturalne, z drugiej rozumiem, że bardzo utrudnia normalne życie. Można w takiej sytuacji zrobić nastepujaco: przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, spróbować technik oddechowych doraźnie. Skontaktować się online z psychoterapeuta (wielu terapeutów oferuje teraz te formę pomocy, są również ośrodki które oferują ją bezpłatnie) a w ostateczności skontaktować się z psychiatra. Pozdrawiam setecznie

mgr Aleksandra Prusak
mgr Aleksandra Prusak
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Witam. Obecna sytuacja jest nowa i trudna dla wielu z nas. Badania pokazują, że zaadoptowanie się do poczucia zagrożenia i lęku oraz konieczności reorganizacji życia i codziennych rytuałów zajmuje zazwyczaj ok. 2-3 tygodni. W takim trudnym momencie mogą się pojawić lub nasilić zaburzenia lękowe, w tym lęk o zdrowie. W tym rodzaju lęku pojawia się obsesyjnie zaabsorbowane tym, że jest się poważnie chorym. Pojawia się myśl “Muszę być poważnie chory/ra”. To powoduje, że osoby sprawdzają symptomy, dowiadują się więcej o danej chorobie; skupiają uwagę na doznaniach cielesnych i stale skanują swoje ciało w poszukiwaniu symptomów. To powoduje podwyższony lęk i kolejne wizyty u lekarzy.
W terapii poznawczo-behawioralnej uczymy klientów podważania myśli automatycznych oraz przekonań i stopniowo zmieniamy zachowania (sprawdzanie, upewnianie się, unikanie itd). Dzięki temu odkrywamy, że to nie poważna choroba powoduje nasze złe samopoczucie, ale sam lęk i zmartwienie o nasze zdrowie jest tego przyczyną.
Jeśli taki sposób funkcjonowania będzie się utrzymywał przez dłuższy czas polecam spotkanie z psychoterapeutą, który stwierdzi czy konieczne będzie podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie.

mgr Anna Borkowska
mgr Anna Borkowska
Psychoterapeuta
Gorzów Wielkopolski
To trudny czas dla wielu z nas. Myślę, że w związku z okolicznościami towarzyszy pani lek egzystencjonalny, o swoje życie i zdrowie. Pierwszy krok już Pani zrobiła bo napisała Pani tą wiadomość. Rozmowa z osobami wspierającymi jest bardzo cenna. Akcetapcja emocji, pozwalanie na ich doświadczanie powoduje mniej objawów psychosomatycznych np. Bóle różnych części ciała. Pozdrawiam.

 Joanna Agnieszka Giza
Joanna Agnieszka Giza
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Witam. Opisywane przez Panią objawy, wskazują, że doświadcza Pani zaburzeń lękowych. Z reguły spustem dla takich reakcji, są zdarzenia, których doświadczaliśmy, bądź doświadczamy tu i teraz, a które zaburzają nasze poczucie bezpieczeństwa, zdolności poznawcze i percepcję rzeczywistości lub przekraczają możliwości adaptacyjne i kompetencje. Czas pandemii może być triggerem (źródłem/ spustem) dla takich objawów, jednak niekonieczne oznacza to, że tylko tego momentu te reakcje dotyczą. Mogą one obnażać jedynie przeszłość, aktywizować i aktualizować "demony tego, co minione" lub nawet nieuświadomione. W tej sytuacji, zwłaszcza gdyby objawy się zintensyfikowały, sugerowałabym jednak umówienie i skorzystania z konsultacji on-line z psychologiem lub psychotraumatologiem, który pogłębi wywiad i postawi diagnozę i zarekomenduje pierwsze rozwiązania, tudzież terapię on-line, podczas której sama Pani poradzi sobie z objawami, zacznie je rozumieć i w pewnym sensie kontrolować, co w konsekwencji doprowadzi do rozwiązania problemu. Zapraszam

mgr Ilona Rokicka-Wołosiuk
mgr Ilona Rokicka-Wołosiuk
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry

To, o czym Pan pisze może wskazywać na objawy psychosomatyczne , upraszczając: jeśli wyniki badań nie wskazują na chorobę ale odczuwa Pan w ciele różne dolegliwości (napięcia)- co się pod tym kryje odkrywa się na psychoterapii- najlepsza jest w kontakcie bezpośrednim, ale w kryzysie może kontakt on-line być wsparciem. Natomiast nawiązując do obecnej sytuacji związanej z wirusem wskazuje to raczej na lęki -proszę postarać się nie nakręcać, czymś zająć,zatrzymać myśli. Zastanawiam się również w jakim momencie życiowym Pan jest, czy to również czas matury? jeśli tak to być może dodatkowo w danej sytuacji powoduje to napięcie. Ponadto przed Panem nowe wyzwania związane z dorosłością, być może również na poziomie nieuwiadomionym wywołuje to różne uczucia. Może warto rozważyć psychoterapię.Są różne możliwości od prywatnych gabinetów, po stowarzyszenia lub poradnie zdrowia psychicznego (choć tu zazwyczaj są kolejki).
Pozdrawiam i życzę spokoju

Opisuje Pani objawy somatyczne stresu. Najprawdopodobniej kłębiące się negatywne myśli nie pozwalają Pani zasnąć. Jeżeli chodzi o bezseność to pomaga deprywacja snu. Czyli jego ograniczenie i nie przebywanie w łóżku w celu zaśnięcia. W deprywacji snu pomocne są czynności które Pani lubi wykonywać . Czynności pomagają w " niemyśleniu" negatywnym. Pozornie , skupianie się na zaśnięciu nie pomaga w zasypianiu.

mgr Renata Zarzycka-Bienias
mgr Renata Zarzycka-Bienias
Psychoterapeuta, Dietetyk
Rzeszów
Witam. To objawy stresy. Trzeba zastanowić się jakie myśli chodzą wtedy Pani po głowie, o czym pani myśli przed snem i zmienić kierunek myślenia na pozytywne sytuacje. Dobrze jest przypominać sobie same dobre historie które w ciągu dnia odbyły się lub w życiu. Pomocna jest też uspokajająca muzyka.
Na sesjach pscyhoterapeutycznych często robimy rozmowę właśnie na te tematy, aby wyciszyć umysł z nurtujących uciążliwych myśli, zastanowić się skąd one są i zmienić ich ocenę, rolę na zrozumienie, uświadomienie sobie pewnych spraw i spojrzenie z innej perspektywy na nie. Inną sprawa jest podawanie specjalnych ziołowych preparatów, które pomagają wyciszyć się i adoptować do trudnych sytuacji.
Zapraszam na spotkanie.

mgr Krystian Fatuła
mgr Krystian Fatuła
Psychoterapeuta, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Kraków
W opisanej przez Panią sytuacji przeżywa Pani sporo stresu wraz z nasilającymi się objawami z grupy lękowych. Warto przyjrzeć się, jakie myśli dokładnie towarzyszą przed, podczas i po trudnych i dyskomfortowych dla Pani sytuacjach. Pozwoli to na określenie najlepszych dla Pani technik radzenia sobie z nasilającymi się objawami, a także wyznaczy początek pracy nad zmianą dysfunkcjonalnych myśli na te bardziej adekwatne. Obecna sytuacja jest trudna dla każdego z nas, bo wiąże się z czymś, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Naturalnym jest przeżywanie niepokoju oraz obaw związanych z realnym zagrożeniem lub jego skutkami w postaci różnych ograniczeń. Społeczna panika nasila niepokój u pojedynczych osób. Wydaje się jednak, że u Pani przynosi on więcej dyskomfortu i lęku, niż u innych, dlatego warto nad nim popracować. Lęku nie można usunąć z życia, ale można nad nim lepiej panować. Nad tym pomoże psychoterapia poznawczo - behawioralna, do której Panią zachęcam. Serdeczne pozdrowienia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.