Mam 17 lat, wagę ogólnie prawidłową (BMI 22.76) i szczupłą sylwetkę, ale chciałabym jeszcze trochę s

4 odpowiedzi
Mam 17 lat, wagę ogólnie prawidłową (BMI 22.76) i szczupłą sylwetkę, ale chciałabym jeszcze trochę schudnąć. Prawie 4 tygodnie temu zaczęłam ćwiczyć (3 razy w tygodniu 15-minutowe cardio, 2 razy w tygodniu 60-minutowa intensywna zumba i 5 razy w tygodniu ćwiczenia na pośladki - może to nie jest bardzo dużo i cardio trwa dość krótko, ale wprowadzam ćwiczenia stopniowo, bo wcześniej przez około rok nie robiłam prawie nic). Zaczęłam też jeść mniej, pić więcej wody, a w mojej diecie pojawiło się więcej warzyw i prawie całkiem ograniczyłam białe pieczywo, a całkiem słodycze, fast foody itd. (To, że jem mniej nie oznacza, że jem za mało, ale jest deficyt kaloryczny, bo zależy mi na schudnięciu.) Po pierwszych 2 tygodniach udało mi się schudnąć 2 kg, widzę też efekty ćwiczeń. Niestety teraz od 2 tygodni waga stoi u mnie w miejscu. Zdaję sobie sprawę, że budowanie mięśni pośladków wiąże się ze wzrostem wagi, ale od 2 tygodni ta waga w ogóle się nie zmienia + na początku pomimo tych ćwiczeń udało mi się schudnąć.
Jeśli to ma znaczenie, mam tendencję bardziej do chudnięcia niż do tycia i nie mam problemu z budowaniem mięśni, a moja figura to klepsydra.
Co mogę zrobić, żeby waga znowu zaczęła maleć? A może powinnam po prostu poczekać?
I czy picie codziennie zaparzonego siemienia lnianego może mi pomóc?
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Cały proces budowania sylwetki, kształtowania mięśni oraz redukowania poziomu tkanki tłuszczowej musi być przeprowadzony zgodnie z zasadami funkcjonowania procesów na poziomie komórkowym (wykorzystanie poszczególnych źródeł energii w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego mięśni). Wsparcie żywieniowe też musi być dostosowane do obciążeń treningowych, regeneracji powysiłowej, budowania tkanki mięśniowej i stymulowania procesów lipolizy. Kształtowanie to też należy dobrać do typu sylwetki, parametrów somatycznych itp. Waga nie jest wskaźnikim obiektywnych zmian, jeśli nie znamy parametrów segmentarycznie tj. proporcje tkanki tłuszczowej do mięśniowej, rozkład tkanki tłuszczowej, poziom wody w organizmie. Trening musi być celowany wraz z programowanym, kontrolowanym żywieniem - wówczas możemy oczekiwać konkretnie zaprojektowanych efektów. Dobry dietetyk, będący jednocześnie fizjologiem sportu, na pewno Pani pomoże usystematyzować proces treningowo-żywieniowy.
Powodzenia!

Najczęściej w takich przypadkach cierpliwość jest kluczem do sukcesu, czyli przeczakać. Choć zdarza się, że problem leży głębiej - wówczas konsultacja z doświadczonym dietetykiem, który przeanalizuje wszystkie czynniki i na bazie doświadczenia pomoże w osiągnięciu celu.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry :)))

Tutaj Pani pomoże ujemny bilans energetyczny :) Najlepiej z doświadczonym dietetykiem, który ustali odpowiednią kalorycznośc pod Pani treningi :) Też warto zrobić kontrolne badania krwi- glukoza, TSH, morfologia, próby wątrobowe, kwas moczowy, kreatyninę, lipidogram, żeby zobaczyć jak Pani narządy funcjonują :)

Genialnie, że Pani wyeliminowała słodycze i fast foody oraz białe pieczywo, proszę wybierać produkty pełnoziarnizte, czyli kasze, ciemny makaron i ryż, starać się, aby warzywa stanowiły połowę porcji, pamiętać o zdrowych tłuszczach takich jak orzechy. Jeść przede wszystkim regularnie :) Wysypiać się :) I dodatkowo wyznaczyć sobie codzienny cel z ilością kroków np. 10 tysięcy dziennie :)

I za miesiąc się zważyć i zmierzyć obwody, u osób aktywnych fizycznie czasem masa ciała nie spada, a lecą obwody, a sylwetka robi się bardziej smukła :) Wiec prosze nie sugerować się masą ciała tylko obwodami :)

Dużo cierpliwości i wytrwałości życzę! :)

Pozdrawiam serdecznie
BMI jest ok, czyli nie ma nadwagi. Dobrze, że zaczęła Pani ćwiczyć, to spowoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i odpowiednie formowanie sylwetki. Warto skorzystać z usług dobrego dietetyka, gdyż samo ograniczenie kaloryczności nie pomoże, a wręcz, czasami może zaszkodzić. Dietetyk pomoże w ułożeniu jadłospisu dobrze zbilansowanego, o odpowiedniej ilości składników odżywczych, obliczy kaloryczność dopasowaną do PAni stylu życia. Waga to nie wszystko, ważne są również proporcje ciała, skład ciała. W dobrych gabinetach dietetycznych można dokonać takiej analizy. I na tej podstawie odpowiednio dostosować dietę. Pozdrawiam ;)