Mam 17 lat. Ostatnio zastanowiłem sie nad swoją orientacją. Miałem już 2 dziewczyny. Z jedną bylem n

3 odpowiedzi
Mam 17 lat. Ostatnio zastanowiłem sie nad swoją orientacją. Miałem już 2 dziewczyny. Z jedną bylem nawet rok i bardzo bylo miło i czułem sie zakochany. Jednakże nie mam problemu z widokiem męskimi partiami ciała, czy tez nie mam problemu do oglądania filmów 18+ z panami(ale z kobietami ogladam częściej) jednakże nie wyobrazam sobie pocałunku z mężczyzną a tym bardziej stosunki gdyż jest to dla mnie obrzydliwe. Nie wyobrażam sobie tez byc z nim w związku. Chęć zobaczenia niektórych partii ciala mężczyzn wydaje mi sie ze sa one zwiazane z chęcią porownania i ciekawości. Proszę o odpowiedzieć i dziekuje :) Warto tez dodac ze nie poszukuje dziewczyny "na sile" gdyz sadze ze odpowienia kandydatka pojawi sie w odpowiednim czasie :) Prosze o odpowiedź :)
Dzień dobry,
Uważam, że opisane przez Pana sytuacje są bardzo typowe dla osób w wieku dojrzewania i nie należy się nimi martwić. Orientacja homoseksualna objawia sie przede wszystkim na pociągu emocjonalnym (relacji romantycznej) do osób tej samej płci, pociągiem seksualnym i wynikającymi z niej zachowaniami seksualnymi.
Jeśli chodzi o zwykłą ciekawość i porównywanie się z innymi ciałami mężczyzn, wpisuje sie ono naturalnie w rozwój psychoseksualny wieku dorastania.

Pozdrawiam serdecznie,
Jakub Cesarz

Dzień dobry. 17 lat to wiek, w którym odkrywamy swoją seksualność, jeszcze się ona kształtuje i czasem nieheteronormatywną orientację odkrywamy w sobie w nieco późniejszym wieku. Jeśli na ten moment czujesz, że bardziej pociągają Cię dziewczyny, a ciekawi Cię widok męskiego ciała, nie świadczy to jeszcze o skłonnościach homoseksualnych. To też czas, gdy kształtuje się poczucie własnej męskości, wartości siebie jako mężczyzny i porównywanie z innymi może też być tego przejawem, podobnie wątpliwości co do własnej orientacji.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
To, co opisujesz, jest całkiem normalne. Wielu ludzi w Twoim wieku zastanawia się nad swoją orientacją seksualną. Fakt, że odczuwasz ciekawość wobec ciała męskiego, nie musi oznaczać, że jesteś gejem lub biseksualny - może to po prostu oznaczać, że jesteś ciekawy. To, co jest najważniejsze w identyfikowaniu swojej orientacji seksualnej, to emocjonalne i seksualne przyciąganie do innych osób.

Jeżeli mówisz, że nie wyobrażasz sobie bycia w związku z mężczyzną i nie jesteś przyciągany do mężczyzn w sposób romantyczny lub seksualny, to prawdopodobnie jesteś heteroseksualny. Pamiętaj jednak, że orientacja seksualna jest spektrum i może się zmieniać w czasie. To, co jest ważne, to to, żebyś był otwarty na swoje uczucia i doświadczenia.

Często młodzi ludzie mają wiele pytań na temat swojej seksualności i to jest całkiem normalne. Zawsze jest dobrze rozmawiać o swoich uczuciach i pytań z kimś, komu ufasz, np. dorosłym, doradcą czy terapeutą. Istnieją również organizacje, które mogą pomóc Ci zrozumieć swoją seksualność i odpowiedzieć na jakiekolwiek pytania, które możesz mieć.

Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć z definicją swojej orientacji seksualnej. To jest proces, który może zająć trochę czasu. Najważniejsze jest, abyś był szczery wobec siebie i dał sobie przestrzeń na zrozumienie swoich uczuć i doświadczeń. Jest to część Twojego osobistego rozwoju i poznawania siebie.

Jesteś młodym człowiekiem, który jeszcze wiele ma do odkrycia o sobie. Pozwól sobie na te odkrycia, nie oceniaj się i nie dawaj sobie etykietek zbyt wcześnie. Wszystko przychodzi z czasem. Bądź dla siebie dobry i cierpliwy.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.