Mam 16 lat (skończone w kwietniu), moja waga wynosi ok.60 kg na wzrost 180 (cały czas rosnę), czy i

3 odpowiedzi
Mam 16 lat (skończone w kwietniu), moja waga wynosi ok.60 kg na wzrost 180 (cały czas rosnę), czy i jakie się opłaca brać suplementy diety żeby zyskać na masie? Mimo, że jem sporo (zawsze jak czuję głód to jem) waga utrzymuje się na takim samym poziomie. Dodam, że codziennie jeżdżę rowerem ok.15 kilometrów rowerem+bieganie truchtem, ale to rzadziej.
Druga sprawa, jakie brać witaminy żeby wspomóc rośnięcie? Póki co biorę codziennie wapno musujące z dodatkiem witaminy c.
Pozdrawiam
Wg mojej opinii i doświadczenia, przyrost masy ciała nie zależy od suplementów ale od trybu życia i głównie diety. Jeśli jest niedowaga, to znaczy że organizmowi brakuje składników odżywczych i nie jest w stanie budować swoich tkanek. Być może problem tkwi w niedożywieniu, niepełnowartociowej diecie, braku kalorii, nieprawidłowym wyborze produktów. Dobrze byłoby sprawdzić czy to, co wybierasz na co dzień do jedzenia jest wartościowe i czy jest na tyle kaloryczne, aby organizm rozwijał się poprawnie.
Sugeruję wizytę: Jadłospis 7-dniowy online - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Podstawowa zasada to odżywianie powinno być dostosowane do trybu życia oraz indywidualnych potrzeb organizmu. Fakt, że jemy jak jesteśmy głodni nie świadczy o tym, że dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. Suplementy nie są dobrym kierunkiem. Podstawa to zbilansowana dobrze dieta.
Witam serdecznie, dobrze, że Pani pyta i szuka rozwiązań :) Suplementy nie są najlepszą drogą - one powinny jedynie uzupełniać szczególne potrzeby organizmu, które w danym czasie, sytuacji życiowej i stanie organizmu trudno jest dostarczyć organizmowi z pożywieniem. Skupiłbym się na zmianie sposobu odżywiania, jednak aby móc to wesprzeć i zaproponować zalecenia dla Pani potrzeba o wiele więcej informacji. Proszę wziąć pod uwagę, że jest Pani wciąż w okresie dojrzewania i do tego aktywną osobą - organizm zawsze znajduje optimum (w tym masę ciała) dla siebie w danym czasie. Suplementacja wapniem bez witaminy K2 może mało wnosić lub nie robić niczego dobrego. Witamina C nie zawsze jest dobra. To, że je Pani kiedy czuje głód to bardzo dobre postępowanie - bo już mamy informację, że wsłuchuje się Pani w swój organizm. Jednak nie mam informacji jak Pani ten głód zaspokaja, czyli co je. Jak często Pani ten głód odczuwa i czy przestrzega Pani innych zasad takich jak np. regularność posiłków w ciągu dnia itd. Życzę zdrowych wyborów :) Bartłomiej Pawlaczyk - Specjalista ds. odżywiania, trener oddechu