Mam 16 lat i zauważyłem że od małego nienawidzę wręcz alkoholu. Nienawidze gdy ktoś jest pijany w mo

3 odpowiedzi
Mam 16 lat i zauważyłem że od małego nienawidzę wręcz alkoholu. Nienawidze gdy ktoś jest pijany w moim towarzystwie, źle reaguje kiedy dowiem się że moja dziewczyna chociaż spróbowała alkoholu (Nie bije jej i nie krzyczę, tylko zaczynam płakać albo nie odzywam się do niej). Myślę że mogło to się stać przez to że były mój już ojczym zdradził moją mamę po pijaku z moją ciocią, i potem były awantury przez chyba dwa lata, aż doszło do rozwodu. Po rozwodzie popadłem w depresje, byłem w szpitalu psychiatrycznym, tylko trzy dni bo nie mogłem więcej wytrzymać, miałem dwie terapie, jedną grupową mniej więcej to było 3 miesiące, i indywidualną, też taką krótką. Wracając do rzeczy, dzisiaj wracając z woodstocku partner mojej mamy był mocno pijany, szarpał na początku moją mame bo nie chciał wsiąść do auta, i kiedy zaczął robić awanutre w aucie zaczałem do niego klnąć i krzyczeć na niego. Nie wiem czemu tak bardzo nie lubię do teraz alkoholu, to było kilka lat temu, proszę o pomoc bo ja już nie daje rady, jestem okropnie nie pewny siebie, boje się wręcz alkoholu, nienawidze go, tak jak już pisałem nienawidze też kiedy ktoś jest w moim otoczeniu pijany. Moja mama była po powrocie zdziwiona moją reakcją, mówiła że nie wiedziała że ja aż tak bardzo tego nie lubie. Proszę o pomoc bo ja już nie daje sobie z tym rady.
Szanowny Panie,
patrząc na to co Pan napisał, to ma Pan duży wgląd w siebie i potrafi zidentyfikować (być może) przyczynę swojego zachowania a to jest bardzo duży plus, ponieważ pacjenci świadomi swoich przeżyć dużo szybciej i lepiej radzą sobie w procesie terapii. Pisze Pan, że czuje się Pan źle z tym co w Panu jest i z Pana emocjami, widać że chce Pan zatroszczyć się o siebie. Myślę, że najlepszym krokiem byłoby podjęcie terapii, zidentyfikowanie źródła problemu i nauczenie się funkcjonowania w sytuacjach stresowych. Pozdrawiam, Magdalena Czech

Dzień dobry, pisze Pan o silnych swoich reakcjach, kiedy ktoś jest pod wpływem alkoholu. Przeżył Pan również trudne doświadczenia – był Pan świadkiem awantur i rozwodu rodziców. Czasami tak jest, że silne przeżycia żyją w nas dalej mimo upływu lat. Powoduje to wiele cierpienia. Może tak być, że rozwinęła się u Pana tak zwana trauma rozwojowa. W dalszych latach konsekwencjami mogą być depresja, stany lękowe, agresja czy uzależnienia. Aby tego uniknąć należy zając się terapią. Terapia traumy pozwoli Panu odzyskać spokój, bezpieczeństwo, pewność siebie i radość. Myślę, że w Pana przypadku dobrze zadziała terapia EMDR. Pozdrawiam ciepło, Anna Dominikowska.
Pana reakcja na alkohol i osoby będące pod wpływem alkoholu jest jak najbardziej zrozumiała. Przeżył Pan traumatyczną sytuację jaką jest rozwód rodziców/opiekunów i kojarzy ją Pan z alkoholem. Prawdopodobnie reaguje Pan lękiem, złością, brakiem poczucia bezpieczeństwa, brakiem akceptacji i nerwami na osoby będące pod wpływem alkoholu. Odczuwa Pan napięcie i dyskomfort związany z przebywaniem wśród osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Pozytywne jest to, że Pan ma wgląd we własne emocje i uświadamia Pan sobie swój problem. Kolejnym krokiem jest podjęcie się terapii, która pomoże panu przepracować problem i lepiej sobie radzić w podobnych sytuacjach.