Łysienie plackowate ,włosy wykrzyknikowe

9 odpowiedzi
Witam,choruję na łysienie plackowate od listopada 2016 roku ,byłam u lekarza zapisał leki na moj placek(miał około 5 cm) wykonałam także badania,które wyszły dobrze,placek odrósł i nie pojawiły się żadne nowe lecz na mojej całej głowie czasami zauważam pojedyńcze włosy wykrzyknikowe ,o czym one mogą świadczyć ?
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Obecność włosów wykrzyknikowych może świadczyć o tym, że choroba obecnie jest w stadium remisji, aczkolwiek proces chorobowy wciąż trwa.

Pozdrawiam,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.

Witam ! Nie wiem o czym to może świadczyć ponieważ włosy wykrzyknikowe występują na obrzeżach obszaru łysienia , a z tego co zrozumiałem to Pani teraz nie ma ognisk wyłysienia... Choroba jest co rokowania "niepoczytalna"- często ogniska ustępują samoistnie po kilku miesiącach a czasem pomimo sukcesów w leczeniu nagle wypadają wszystkie włosy , tak jak w łysieniu złośliwym kiedy to nie ma nawet skłonności do odrostu. Może dotyczyć wszystkich włosów na ciele ,włączając brwi i rzęsy. Nie ma niestety jednej konkretnej przyczyny. Jeśli jest Pani ogólnie zdrowa należy za wszelką cenę unikać stresów!!!!.Pozdrawiam
włosy wykrzyknikowe pojawiają się w miejscu łysienia czyli mogą zwiastować rozwój choroby ale ocena należy do dermatologa
Proszę zgłosić się do dermatologa, który po wykonaniu trichoskopii oceni sytuację. Pozdrawaim. Katarzyna Kowalska-Górska
Włosy wykrzyknikowe są charakterystycznym objawem procesu leczenia plackowatego. Pojawiają się one wokół ognisk wyłysienia są to krótko ułamane włosy, których oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż ich nasada. Jeśli jednak jak Pani twierdzi proces łysienia został zatrzymany, nie powinny się one pojawiać w większej ilości. Czasem pacjenci obserwują u siebie odrosty nowych włosów i biorą je za włosy ułamane lub wykrzyknikowe. Bez dokładnego badania trichoskopowego, w dużym powiększeniu, raczej trudno ocenić, czy to co Pani uważa za włosy wykrzyknikowe faktycznie nimi jest. Proszę udać się na konsultację do dermatologa zajmującego się trichoskopią.
W Poznaniu mogę polecić dr Dominika Mikiela.
Witam
Włosy wykrzyknikowe najczęściej obserwuje się na obrzeżach ognisk pozbawionych włosów jeżeli łatwo je usunąć mogą świadczyć o aktywności choroby.Najlepiej udać się do specjalisty w celu wykonania trichoskopii badanie potwierdzi lub wykluczy Pani obserwacje.Łysienie plackowate może być związane z wieloma chorobami autoimmunologicznymi takim jak choroby tarczycy ,bielactwo ,atopowe zapalenie skóry .Dużą rolę odgrywa genetyka.Początek choroby lub nawroty często może mieć związek z zakażeniami wirusowymi, urazami, zaburzeniami hormonalnymi, stresem.Mechanizm nie jest do końca poznany .W ciężkich przypadkach może dochodzić utraty włosów na całym ciele łącznie z okolicami intymnymi oraz paznokci.W wielu przypadkach włosy odrastają spontanicznie nawet bez leczenia.Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
włosy wykrzyknikowe pojawiające się na obwodzie ogniska łysienia, to krótkie, grubsze i ciemniejsze włosy a świadczą o aktywności choroby czyli łysieniu plackowatym.
Trudno uwierzyć, że są one na całej głowie i jak Pani je rozpoznała? Ja oceniam je podczas badania trichoskopowego.
Pozdrawiam
witam,
typowe włosy wykrzyknikowe są widoczne w trichoskopii, a wykrzykniki 2cm od nasady to odrastające włosy.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Witam,
Włosy wykrzyknikowe są charakterystyczne dla łysienia plackowatego, , jeśli pojawia się ich duża ilość mogą świadczyć o wzroście aktywności choroby, pojedyncze mogą występować bez konkretnej przyczyny. W Pani przypadku jednak należy być czujnym, pozdrawiam.