Lekarza jakiej specjalizacji powinna szukać osoba której (wyłącznym) problemem jest apatia, anhedoni

3 odpowiedzi
Lekarza jakiej specjalizacji powinna szukać osoba której (wyłącznym) problemem jest apatia, anhedonia, brak emocji? Jaki rodzaj terapii jest najskuteczniejszy, w przypadku gdy osoba jest zdolna do introspekcji tylko w bardzo ograniczonym stopniu?
Dzień dobry, opisany "wyłączny" problem jest bardzo poważny. Jeśli osoba, która go doświadcza czuje, że powinna coś z nim zrobić, należy udać się do psychoterapeuty. Jeśli znów dostrzega go otoczenie, a sama zainteresowana osoba nie, będzie ciężko do czegokolwiek ją nakłonić. Pozdrawiam, Agnieszka B.B.

Psychoterapia powinna być poprzedzona diagnozą, ponieważ opisane trudności mogą być wynikiem trudnych doświadczeń, mogą wynikać z konstruktu osobowościowego, z urody układu nerwowego, albo przedłużającego się poczucia braku dobrostanu psychicznego.
Przyczyn może być wiele. Należy postawić diagnozę w celu doboru odpowiedniego postępowania. Pozdrawiam Patrycja Abbink
Dzień dobry, osoba taka mogłaby zgłosić się do psychiatry, aby wykluczyć trudności "medyczne". Następnie podjęcie terapii, gdzie pomocna w sytuacji opisanej osoby mogłaby być terapia behawioralno-poznawcza.