Leczenie w chorobie afektywnej-dwubiegunowej

6 odpowiedzi
Moja córka (22 lata) od lutego br leczy się na chorobę afektywno-dwubiegunową.W stanie manii trafiła do szpitala,po 6 tyg.została wypisana,wyciszona bez objawów manii.Bierze obecnie Depakinę Chrono 2x500mg i Zolafren 1x5mg.Jest bardzo spowolniona,przytłumiona,wszystko robi jakby automatycznie,przytyła 20 kg.Po dzisiejszej wizycie dr psych.zleciła zmniejszenie Depakiny do 300mg i 500mg,a Zolafren przez parę dni co drugi dzień i odstawić.Czytałam,ze przy CHAD leki podaje się ok.2 lat,a nawet całe życie.Stąd moje pytanie,czy taki jest mechanizm postępowania w tej chorobie,że Zolafren można całkiem odstawić a zostać tylko przy Depakinie jako stabilizatorze?Czy nie spowoduje to nawrotu manii?
Witam. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej jest rzeczywiście wielomiesięczne a czasami nawet wieloletnie. Wszystko zależy od czasu do uzyskania remisji, częstości nawrotów, nasilenia objawów itd. Nie można jednoznacznie określić dokładnego czasu terapii, jest to zależne od danego chorego i rozpatrywane indywidualnie. Wzrost masy ciała u córki jest spowodowany działaniem niepożądanym leków a zwłaszcza olanzapiny- Zolafrenu, stąd odstawienie leku ( o ile jest pełna remisja objawowa) jest dobrą decyzją. Zwłaszcza, że minęło 6 miesięcy od leczenia dawką, która dała poprawę stanu psychicznego a sama dawka olanzapiny była niewielka. Wielu pacjentów utrzymuje dobry stan psychiczny tylko na tzw. lekach normotymicznych ( stabilizatory nastroju ). Spowolnienie i senność polekowa bardzo utrudnia pacjentom życie a poza ustąpieniem objawów psychotycznych bardzo istotna jest jakość życia osób chorych, dlatego warto modyfikować leczenie w sytuacji dyskomfortu. Proszę pamiętać, że w trakcie zmiany leczenia wskazane są częstsze wizyty i kontrola lekarska, gdyż modyfikacja leczenia zawsze wiążą się z ryzykiem pogorszenia stanu chorego, niezależnie od rodzaju choroby. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wszystko zależy do stanu pacjenta i indywidualnej tolerancji na leki. Tak Zolafren jak i Depakina są stabilizatorami nastroju. Dawki i leki trzeba zawsze dobrać indywidualnie. Ryzyko nawrotu stanu maniakalnego zawsze istnieje choć teoretycznie Depakina powinna przed tym zabezpieczyć. Dobranie odpowiedniego leczenia wymaga jednak cierpliwości. PS: Depakina stosowana u kobiet wymaga równoczesnego stosowania skutecznej metody antykoncepcji. Lek źle działa na ew. płód.
Witam. W przypadku CHAD neuroleptyki( olanzapina ) najczęściej podaje się w fazie manii, hipomanii i jakiś czas po ustąpieniu ich objawów (do roku przy pierwszym epizodzie ). Nie są one jednak bezwzględne w sytuacji, kiedy objawy maniakalne ustąpiły, a leki przeciwpsychotyczne powodują nadmierną sedację pacjenta. Wtedy należy powoli zredukować ich dawkę lub nawet odstawić. Ważne, żeby kontynuować leczeniem stabilizatorem nastroju, w tym przypadku depakiną. Warto określić stężenie kwasu walproinowego we krwi, żeby dostosować optymalną dawkę tego leku dla pacjentki. Medycyna to sztuka. Tu zawsze standardy musimy rozpatrywać w odniesieniu do indywidualnego pacjenta. Proszę zaufać lekarzowi Pani córki. Jego działania mają na celu poprawę komfortu i jakości życia Pani córki. Leczenie nie powinno być gorsze od objawów choroby. Pozdrawiam.
Tak, można odstawić zolafren, podstawą leczenia CHAD i zapobiegania nawrotom są właśnie stabilizatory nastroju.
Może spowodować nawrót. Różne czynniki mogą spowodować nawrót. Faza Pani córki zapewne przeszła w depresję? Proszę dopytać lekarza prowadzącego i zastosować się do mojej prośby o nieocenianie innych lekarzy. Najważniejsze, to leczyć się u jednego lekarza, jego pytać, nie Internetu. Jeśli córka bardzo chce zmienić lekarza, można to zrobić, ale już bez "sprawdzania" jego decyzji.
W okresie remisji choroby dwubiegunowej zalecona modyfikacja przez doktora jest jak najbardziej trafna. Co to dalszego leczenia tej przewlekłej choroby, trzeba mieć na uwadze, iż córka będzie wymagała regularnych kontroli. W zależności od stanu psychicznego odpowiednio dobieranych leków. W okresie epizodów depresji i manii monoterapia może być niewystarczająca.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.