leczenie migotania przedsionków serca.

5 odpowiedzi
dobry wieczór,od kilku już lat mam problemy z sercem.W okresie leczenia miałem 3 razy omdlenia. Dwa razy miałem Holtera.
Obecnie biorę takie leki: Pradaxa 110 mg dwa razy dziennie(rano i wieczorem) Telmik dwa razy dziennie( rano tabletkę 40 m całą i wieczorem pół ).sotaHekal 40 mg rano i wieczorem po pół tabletki.Ciśnienie w granicach 120-140 na 65 do 80 i puls 59 - 75.
W nocy odczuwam każdego dnia silne drżenie serca i tak samo jest gdy położę się w ciągu dnia. Zaczyna sie od silnych szumów które potem przechodzą w drżenie serca. Czuje to jak przyłożę rękę w okolice serca. To ustaje jak wstanęe i głębiej pooddycham i pochodzę jakby się uspokajało..Odczyt z osytatniego Holtera był taki:
103783 orsów,( wcześniej było 93187 ) średni rytm HR 75,( wcześniej był 67 ) max rytm HR 123,( wcześniej był 121 )minimalny rytm HR 52( wcześniej było 50 )
907 pojedyńczych nadkomorowych pobudzeń przedwczesnych( wcześniej było 459 )
2 tychokardii, ( wczesniej nie było )
2 rytmy niemiarowe( wcześniej było 3
wcześniej wykryto 1 blok Wenckebacha
6 pojedyńczych przedwczesnych pobudzeń komorowych a wcześniej nie było.
nie znam się na tych opisach.
Cały czas jestem niedospany.
Ostatnio zacząłem brać za poradą lekarza melatoninę (Melissive noc) nie wiem czy to dobrze- trochę lepiej zasypiam.
a ponadto ostatnio lekarz zalecił mi brać lek Setal MR 35 mg w ramach jak mówił wzmocnienia-
Przepraszam za tak długie pytanie i proszę o poradę..
z poważaniem: Stanisław
W Holterze nie ma wzmianki o migotanie przedsionków. W ogóle wydaje się że jest to automatyczny opis badania a nie ocena przez doktora. W przypadku faktycznie epizodów migotanie przedsionków oraz braku skuteczności leczenia farmakologicznego można wykonać ablacje arytmii. Oczywiście najpierw należy dokonać kwalifikacji (wykonać UKG). Myślę że TSH było badane.
Pozdrawiam

Witam. Wydaje się, że opisał Pan swoje dolegliwości w innym pytaniu, na które odpowiedziałem, ze należy wykonać Holtera. Badanie już Pan wykonał i teraz pytanie w jakim stopniu stwierdzone w nim nieprawidłowości (tachykaria, niemiarowość) korelują czasowo z Pańskimi objawami. To musi już ocenić lekarz zlecający badanie. Gdyby okazało się, ze taki związek w ogole nie występuje należałoby zastanowić się nad inną, pozasercową przyczyną pańskich objawów.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam, trudno się wypowiadać przez internet nie widąc pacjenta i jego dokumentacji. Skutecznym leczeniem migotania przedsonków jest zabieg krioablacji. Zapraszam do Tychów na kwalifikację jeżeli problemem są zaburzenia rytmu. Jeżeli chodzi o zaburzenia snu to można wykonać też badanie polisomnografii, które wykryje nam czy niedospanie nie jest spowodowane bezedem sennym, który także może powodować zaburzenia rytmu serca. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
Niestety opis jest zbyt mało precyzyjny, przed wszystkim brakuje informacji czy wiodący rytm jest zatokowy czy jest to migotanie przedsionków. W tytule pytania pisze Pan o migotaniu przedsionków, sugeruje to również przyjmowany lek przeciwkrzepliwy czyli Pradaxa.
Brakuje wyniku ECHO serca, badania które pozwala odpowiedzieć na pytanie czy u podłoża arytmii leży choroba strukturalna serca (np.istotne wady zastawkowe), jaka jest frakcja wyrzutowa, czy są odcinkowe zaburzenia kurczliwości.
Omdlenia mogą mieć podłoże kardiogenne, zaawansowane bloki przedsionkowo-komorowe wymagają leczenia elektrostymulacją stałą (wszczepienie rozrusznika serca).
Reasumując leczenie antyarytmiczne wymaga specjalistycznej konsultacji kardiologicznej. Zbyt mało danych nie pozwala niestety na udzielenie Panu wyczerpującej porady. Sugeruję zgłoszenie się do kardiologa, który po zbadaniu Pana oraz po ocenie badań dodatkowych zaproponuje właściwe leczenie.
Pozdrawiam,
Dr med. Michał Tomaszewski
KARDIOLOG
Dzień dobry! Wynik ostatniego holtera nie jest do końca prawidłowy, ale też nie ma w nim nieprawidłowości, które mogłyby być jakkolwiek groźne. Podejrzewam, że z powodu stwierdzonego w pierwszym holterze bloku przedsionkowo-komorowego typu Wenckebacha miał Pan zmniejszoną dawkę Sotahexalu (prawdopodobnie wieczorną z całej do pół tabletki), co spowodowało wystąpienie dwukrotnie większej liczby przedwczesnych pobudzeń nadkomorowych oraz tachykardii i rytmów niemiarowych zarejestrowanych w kolejnym holterze. Jeśli nasilenie arytmii faktycznie największe jest w nocy, czyli wtedy, kiedy działa zmniejszona dawka leku, może Pan to odczuwać. Trudniejsze do wytłumaczenia są objawy związane z pozycją leżącą. Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba byłoby przeanalizować pełny protokół badania. Ostatnio zalecony lek Setal MR nie podziała w zaburzeniach rytmu serca, stosuje się go z innych wskazań, co do których nie mogę się wypowiedzieć nie znając Pana historii choroby. Reasumując sytuacja jest najprawdopodobniej patowa - z jednej strony nie można zwiększyć dawki Sotahexalu, z drugiej - odczuwa Pan dyskomfort, który w tym wypadku stanowi mniejsze zło. Należałby się także przyjrzeć uważniej kwestii Pana "niedospania" - czy nie ma podstaw do podejrzewania zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, który jest czynnikiem nasilającym arytmię.