Leczenie dyskopatii i zniesionej lordozy

8 odpowiedzi
Ze względu na bóle kręgosłupa oraz drętwienie kończyn zrobiłem RTG odcinka L Na zdjęciu RTG kręgosłupa L stwierdzono u mnie zniesioną fizjologicznie lordozę L oraz dyskopatię L5-S1. Czy to leczy się farmakologicznie, poprzez rehabilitację czy są jakieś inne metody?
dyskopatię bez bólów korzeniowych leczy się w sposób zachowawczy: farmakoterapia, rehabilitacja, masaże, ćwiczenia

dyskopatię z objawami korzeniowymi: albo zachowawczo albo jeżeli objawy nie ustępują - poszerzenie diagnostyki MRI - i rozważenie nawet leczenia operacyjnego
Życzę dużo zdrowia

Szanowna Pani/Panie,
Odpowiedz na powyższe pytanie wymaga badania ortopedycznego aby moc w pełnie na nie odpowiedzieć jednak leczenie dyskopatii kręgosłupa powinno byc leczone w pierwszym etapie rehabilitacyjnie. Dlatego sugeruje konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
Dzień dobry
Bóle tzw kręgosłupa mogą mieć różne pochodzenie - od mięśniowych, poprzez więzadłowo-stawowe na tych które pochodzą od ucisków korzeniowych bądź chorób nie związanych z ortopedią.
Leczenie jest zależne od przyczyny. Opierając się na samym wyniku rtg nie jestem w stanie określić jaki jest powód wystąpienia dolegliwości - ból to tylko objaw patologii.
W zależności od przyczyny dolegliwości takie można leczyć farmakologicznie (zarówno doustnie, miejscowo jak i poprzez iniekcje sterydowe - tzw "blokady"), rehabilitacją, zmianą nieprawidłowych nawyków oraz operacyjnie. Często też te metody się łączy.
Co do Pana problemu najlepiej by było zgłosić się na kontrolę d poradni ortopedycznej z wynikiem rtg i na podstawie korelacji badań klinicznego z obrazowym zaplanować dalsze leczenie.
Zapraszam
Zniesienie krzywizn kręgosłupa to nie jest problem z którym się walczy się farmakologicznie. Zniesienie krzywizn kręgosłupa (hipo-, hiper- kifoza czy lordoza) to jest praca jak najbardziej na układzie mięśniowym, szkieletowym oraz neurologicznym. Najczęściej wystarczy wizyta u fizjoterapeuty. Proszę się nie obawiać dyskopatii. Często ma się to schorzenie nie wiedząc o tym, a pacjenci dowiadują się o tym po badaniach obrazowych. Drętwienie związane jest najprawdopodobniej z kręgosłupem. Niestety często pacjenci nie mogą sobie sami poradzić z problemem (autoterapia), dlatego zachęcałbym do spotkania i umówienia się na wizytę.

Pozdrawiam
Mateusz Szelagowski
Witam. Zdecydowanie pierwszy krok to kontakt z fizjoterapeutą zajmującym się bólami kręgosłupa,który przeprowadzi wnikliwy wywiad odnośnie historii dolegliwości ,lokalizacji bólu,testy ruchowe i w oparciu o zebrane informacje przeprowadzi terapie.W oparciu tylko o zdj RTG lub MRI nie stawia się diagnozy,są to pomocnicze badania obrazowe. Pozdrawiam.
Ból kręgosłupa leczy się zabiegami rehabilitacyjnymi (fizjoterapeutycznymi), czasem może być konieczne wspomaganie farmakologiczne (przeciwbólowe), poza tym zwiększenie aktywności fizycznej zawsze poprawia stan kręgosłupa.
Dyskopatii nie leczy się farmakologicznie ( oprócz stanu ostrego), na pewno odpowiednia rehabilitacja zmniejszy dolegliwości drętwienia kończyn oraz ewentualnego bólu.
Witam!
Leczenie farmakologiczne niestety nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie działa na przyczynę bólu i nie zlikwiduje dyskopatii. Odpowiednie ćwiczenia, ergonomia pracy, ergonomia życia codziennego powinny wyeliminować dolegliwości, dlatego niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Pozdrawiam!