Łąkotka przyśrodkowa

5 odpowiedzi
Dzień dobry
Oto wynik USG: cechy szerokiej szczeliny pęknięcia łąkotki przyśrodkowej; na poziomie trzonu łąkotki przyśrodkowej widoczne owalne ognisko bliznowate więzadła pobocznego piszczelowego wielkości 9#2,5mm.
Łąkotka przyśrodkowa podwichnięta do 5mm, zwężenie stawu. Nasilona wapniejąca entezopatia ścięgna m. czworogłowego z wyroślami dl. 10-11mm. Nieznaczna lateralizacja rzeki z nadbudową cz. bocznej. Cechy chondromalacji ll stopnia. Pozostały obraz bez uchwytnych zmian patologicznych
Wizyta u ortopedy 7 września.
6 lat temu zwichmąlem kolano na nartach. Rtg niczego nie wykazał. Bolało i po kilku tygodniach przestało. Nie badaniem tego kolana, nie rehabilitowalem go. Prowadziłem normalny tryb życia. Trochę siłownia, rower (nie uprawiam biegania – chyba że na czerwonym świetle). Kolano mi nie dokuczało, miałem jednak wrażenie mniejszej jego stabilności. Starałem się na niego uważać. Przestałem jeździć na nartach. Dwa tygodnie temu będąc w górach przebiegła krótki odcinek w dół po szlaku, przeskakując z kamienia na kamień. Nie było jednak żadnego upadku. Na drugi dzień kolano zaczęło boleć, trochę spuchło. Po kilku dniach w sumie przestało boleć, chodzę właściwie już normalnie, jednak przy dłuższym marszu zaczynam lekko utykać, w kolanie coś tam trochę pobolewa, czuję coś w rodzaju kłucia, pojawia się mała opuchlizna z zgięciu kolana.
Czy mogę prosić o jakąś ocenę tej mojej przypadłości, co może mnie czekać (np. Operacja?). Czy zrobić RM jeszcze przed wizytą u ortopedy, (USG zrobiłem prywatnie ), czy RM powinien być z kontrastem? Czy poczekać z RM i zrobić go na NFZ?
Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
wg. USG kolano kwalifikuje się do artroskopii celem oceny i ew.naprawy uszkodzeń . Niemniej jednak konieczne jest badanie fizykalne. Jeśli już zdecyduje się Pan na MRI wystarczy to bez kontrastu.

Witam serdecznie
Jestem weterynarzem nie pomogę
Zmiany opisywane w USG potencjalnie mogą wymagać leczenia operacyjnego. Jednakże opisywane dolegliwości na to nie wskazują. Kolano należy zbadać w celu dokładniejszej oceny. MR na pewno, dałby dodatkowe informacje przydatne przy podjęciu decyzji o rodzaju leczenia.
są to klasyczne wskazania do artroskopii operacyjnej. Konieczny kontakt z lekarzem specjalistą
Dzień dobry,
Pańskie kolano kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.