Koksartroza czy zwyrodnienie kręgosłupa?

4 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Od czerwca mam problem z bólem uda promieniujacym do pachwiny. Dolegliwości pojawiły się nagle podczas wchodzenia na taboret kuchenny poczułam nagły ostry ból w udzie porównywalny do porażenia prądem.Bóle są krótkotrwałe ale bardzo silne,występują równiż w nocy tzn,następuje ostry nagły ból.Mam też problem z rotacją wewnętrzna nogi tzn, nie mogę założyć nogi na nogę odczówam wtey ból.Mam wrażenie że kończyna jest jakby sztywna i mam wrażenie że utykam.Byłam u lekarza który zlecił rtg kręgosłupa LS i rtg miednicy oraz stawów biodrowych problem jest w tym,że opisy obu zdjęć wkazują że kręgosłup oraz stawy biodrowe obraz jest prawidłowy, A lekarz postawił diagnoże koksartroza obu stawów biodrowych,z kolei drugi lekarz twierdzi że stawy biodrowe są w normie,a problem jest w kręgosłupie lekko wysuniety dysk. Mam przepisany Mydocalm forte, diclo Duo Combi oraz Nalgesin Forte i Paracetamol orzaz chpdziłam na zabiegi fizjoterapeutyczne : laser,prądy Tens, prądy Tauberta na kręgosłup oraz prądy DD na staw biodrowy. Jednak ból utrzymuje sie nadal oraz brak rotacji wewnetrznej nogi. Bardzo proszę o wskazówki co w tej sytuacji robić gdyż są dwie sprzeczne diagnozy a od czerwca żadnej poprawy.
Dzień dobry.
Aby odpowiedzieć na Pani pytania musiałbym przeprowadzić badanie i przeanalizować obrazy Rtg. Sam opis to czasami za mało. Po badaniu - wstępna diagnoza, potem adekwatne leczenie, w razie braku poprawy poszerzenie diagnostyki obrazowej.
Zapraszam Panią na wizytę. Z poważaniem, Radosław Cegiel
Sugeruję wizytę: - 145 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Ograniczenie rotacji w stawie biodrowym może być objawem: 1. zapalenia stawu biodrowego lub zaklinowanego złamania szyjki kości udowej.
Ad. 1.Proszę wykonać badanie krwi - tzw. panel zapalny, tj. morfologia, OB, CRP, ASO RF.
Ad 2. Ponowne badanie RTG stawu biodrowego w projekcjach ap i osiowej, żeby wykluczyć zaklinowane złamanie szyjki kości udowej ( wywiad urazowo-przeciązeniowy), które często przebiega skąpoobjawowo
Witam.
Jeżeli nie występują bóle kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego dyskopatyczne tło dolegliwości zgłaszanych przez Panią jest mniej prawdopodobne. Proponowałbym ponowną ocenę radiologiczną miednicy ze stawami biodrowymi (celem wykluczenia szybko postępujących zmian w zakresie stawu biodrowego na tle np. jałowej martwicy głowy kości udowej) oraz koniecznie badanie radiologiczne całej kości udowej w dwóch projekcjach (celem wykluczenia zmian kostnych w zakresie trzonu kości udowej). Przy braku zmian w tych badaniach pozostaje wykonanie badania MRI, w pierwszej kolejności miednicy ze stawami biodrowymi, w drugiej kolejności kręgosłupa L-S. Pozdrawiam. Michał Towstyga.
Dziękuję za pytanie.
Opisywane przez Panią dolegliwości wymagają dalszej weryfikacji. Trudno jest mi jednoznacznie ocenić sytuację bez oglądania zdjęć rentgenowskich. Badaniem weryfikującym uszkodzenie krążka międzykręgowego będzie badanie rezonansu magnetycznego.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Paweł Zalita