kokcydioza

3 odpowiedzi
Witam! Mam młodego króliczka miniaturkę baranka, ma ok2 miesięcy. Dostal już pierwszą szczepionkę. Dałam bobki do zbadania. Wczoraj pani doktor dzwoniła, że w bobkach wyszła niewielka kokcydia, ale się nie martwić i przyjść po lek dopiero za dwa tygodnie. Królik nie ma żadnych objawów choroby, bobki w normie, je. Mam pytanie, bo wiem, ze to śmiertelna choroba, czy faktycznie mamy czekać te dwa tygodnie na podanie lekarstwa? Nic się nie stanie przez ten czas?
Kokcydioza jest bardzo częsta u gryzoni i nie tylko. Proszę robić wszystko zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza weterynarii. Jeśli nie ma niepokojących objawów można te 2 tyg. poczekać, bo środek (lek) na kokcydia może obniżyć odporność i wytworzy się słabsza odporność poszczepienna. W przyszłości lepiej jeszcze w sklepie zostawić królika (np. wpłacić zadatek) i pobrać jego kał (bobki) do badania i od razu dać jak się okaże, że na jakieś pasożyty- najlepiej jeszcze przed zakupem, a potem po zakupie- podać potrzebny lek, a dopiero potem dać szczepionkę. I PROSZĘ POINFORMOWAĆ WŁAŚCICIELA (NIE SPRZEDAWCĘ) SKLEPU O TYM SCHORZENIU. Lek na kokcydia nie jest drogi, a badanie zwykle jest droższe, więc sklepy rzadko badają sprzedawane zwierzęta, a króliki bardzo łatwo się od siebie zarażają. Pozdrawiam

Lepiej wcześniej podać leki...po 14 dniach (jeśli to Coccydia,a nie bąbel powietrza)może być już Maleństwo bardzo chore.
Kokcydioza nie jest choroba śmiertelną ale może doprowadzić do śmierci króliczka na skutek odwodnienia (biegunka). Jeśli bobki są normalne, nie luźne, brak jest biegunki radziłabym powtórne zbadanie kału. Przy silnej inwazji kokcydi obecny jest zdecydowanie luźny stolec. Proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.