kobieta 82 lata. Od wielu lat piję na czczo szklankę wywaru z siemienia lnianego , w przekonaniu, że

3 odpowiedzi
kobieta 82 lata. Od wielu lat piję na czczo szklankę wywaru z siemienia lnianego , w przekonaniu, że robię dobrze. A to usłyszałam od kogoś, że wywar z siemienia lnianego wypity na czczo blokuje działanie wszystkich leków wziętych w ciągu dnia i że trzeba pić go przed snem. Czy to prawda? W nocy wstaję do WC raz a nawet dwa razy, g jeśli będę pić wywar przed snem, będę wstawać 3 lub 4 razy! Co robić?
Nie ma dowodów naukowych na to, że picie wywaru z siemienia lnianego na czczo może blokować działanie leków. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do picia wywaru z siemienia lnianego na czczo, a wiele osób od lat stosuje ten naturalny środek w celu poprawy trawienia i ogólnego samopoczucia.

W związku z powyższym, nie ma potrzeby zmiany dotychczasowej praktyki picia wywaru z siemienia lnianego na czczo. Jednakże, jeśli lekarz przepisał Ci jakieś leki, to należy przestrzegać zaleceń dotyczących sposobu i czasu przyjmowania tych leków.

Co do częstego wstawania w nocy do toalety, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać badania oraz ocenić, czy częste oddawanie moczu jest związane z jakimś schorzeniem, takim jak np. przerost prostaty, cukrzyca czy infekcja dróg moczowych. Jeśli problem jest znany, lekarz może również doradzić odpowiednią strategię dotyczącą picia płynów w ciągu dnia i w nocy, aby zminimalizować liczbę wizyt w toalecie w nocy.

Dzień dobry.
Stosowanie siemienia lnianego w formie odwaru do picia działa osłaniająco na przewód pokarmowy.
Oznacza to także, że może wpływać opóźniająco na wchłaniane leków.
Jeśli chce Pani nadal pić siemienia lnianego, należy do zrobić odpowiedni sposób, aby stosowane leki zadziałały odpowiednio. Siemię lniane można wypić po upływie nie mniej niż 2 godzin od przyjęcia leków.
Co do częstego wstawania w nocy do toalety warto z konsultować objawy ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie który zleci odpowiednią diagnostykę obrazową i laboratoryjną z krwi aby ocenić wyniki z objawami klinicznymi i odpowiednio zlecić leczenie lub zlecić konsultacje do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam
Dietetyk
Fitoterapeuta
Siemię lniane to surowiec zielarski zawierający ślazy, które mają działanie powlekające na przewód pokarmowy. Mogą też powlec błonę śluzową jelit, a tym samym zblokować wchłanianie leków, które tam mają się wchłonąć oraz substancji odżywczych z diety. Dlatego u swoich pacjentów przy stanach zapalnych żołądka włączam go na krótko, ok 2 tyg (w tym czasie konieczne są zmiany w diecie i stylu życia) i dawkowanie jest tuż przed snem macerat z siemienia lnianego. 1 łyżkę nasion lnu należy opłukać wodą w celu usunięcia pyłu i zanieczyszczeń. Następnie opłukany surowiec zalewa się wodą o temperaturze pokojowej, ok. 100 ml., miesza i odstawia na 30 minut -1 godzina. Po tym czasie nasiona należy odcedzić przez gęste sitko, gazę, a kleik wypić. Nasiona wyrzucamy. Ślazy, które mają działanie powlekające, łagodzone w okresie nocnym łagodzą błonę śluzową żołądka, nie powlekamy jelit w tym okresie, a więc nie blokujemy wchłaniania składników odżywczych, leków, suplementów.