Kiedy bardzo wysoki neurotyzm ma powiązania z nerwicami? /Oczywiście wysoki neurotyzm nie musi ozn

2 odpowiedzi
Kiedy bardzo wysoki neurotyzm ma powiązania z nerwicami?
/Oczywiście wysoki neurotyzm nie musi oznaczać powiązań z zaburzeniami psychicznymi/
Dzień dobry. Neurotyzm to według teorii osobowości Wielkiej Piątki, jedna ze zmiennych określających nas jako ludzi. Osoba neurotyczna ma większą skłonność do przeżywania lęku, stresu i innych negatywnych emocji. Nerwica pojawia się, kiedy ich przeżywanie prowadzi do cierpienia i upośledza codzienne funkcjonowanie. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Dzień dobry, neurotyzm (w psychologii częściej posługujemy się pojęciem "neurotyczność") odnosi się do własności osobowościowej w modelu tzw. Wielkiej Piątki. Osoba, która uzyskała wysoki wynik w zakresie Neurotyczności może doświadczać różnych emocji jako szczególnie intensywnych, a nawet przeciążających. Może często doświadczać lęku, poczucia smutku czy rezygnacji, może też częściej niż inne osoby odczuwać złość i frustrację, przejawiać tendencję do reagowania impulsywnie, silnie reagować na stres i odczuwać wstyd i poczucie winy w sytuacjach społecznych. Łatwo sobie wyobrazić, że tak częsta obecność w życiu emocji, które uważamy za trudne może być obciążająca. Mamy jednak różne historie życia i różne zasoby, które są dla nas wsparciem (osobowościowe, relacyjne, materialne i jeszcze inne). Nie da się nas sprowadzić jedynie do poziomu Neurotyczności. Nie determinuje ona zatem tego, czy będziemy doświadczać objawów nerwicy czy też nie. Jednocześnie jest tak, że w niektórych badaniach psychologicznych wykazano zależności między wysokim poziomem Neurotyczności a zwiększonym ryzykiem wystąpienia podatności na stres i różnych zaburzeń zdrowia. Wyniki naukowych badań psychologicznych odnoszą się jednak nie do pojedynczych osób, ale do populacji, o której wnioskujemy na podstawie badanej grupy, co oznacza, że takie wyniki nie muszą wcale pasować konkretnej osoby, a jedynie dają nam ogólny ogląd danego zjawiska. Podsumowując - w badaniach naukowych wskazuje się niekiedy na to, że Neurotyczność może być związana z wyższym ryzykiem zaburzeń lękowych, ale nie oznacza to, że takie ryzyko będzie występowało w przypadku konkretnej osoby.