Kamica czy bakteria w moczu ?

16 odpowiedzi
Witam. Od jakiegoś czasu męczę się z częstymi, długimi, silnymi bólami w po prawej stronie pleców w okolicach lędzwi, najczęściej towarzyszą temu nudności, bardzo często oddaje mocz, mimo że piję bardzo niewiele, sporadycznie także odczuwam chęć skorzystania z toalety, mimo że nic nie chce lecieć. Badania moczu wykazały jakąś drobną bakterię, a usg złogi w szyjce pęcherzyka zółciowego o średnicy -5mm każdy, oraz 20mm warstwy drobnych złogów w dnie. Moje pytanie brzmi co jest przyczyną tych bóli oraz co powinnam zrobić w tej sytuacji, gdzie się udać? Jeden chirurg mówi, że to przez bakterie, inny że przez kamienie w woreczku. urolog twierdzi, że jesli chodzi o wyniki moczu to nie wskazują one na jakiekolwiek większe nieprawidłowości doprowadzające do takich efektów. Internista również jest przekonany że jest to związane z woreczkiem. Gdzie powinnam się udać, jakie badania zrobić aby w końcu poznać faktyczną przyczynę i móc rozpocząć leczenie które przyniesie zamierzone skutki?
Dzień dobry. Dolegliwości spowodowane kamicą pęcherzyka żółciowych najczęściej pojawiają się po posiłkach, towarzyszą im nudności, wzdęcia brzucha, tzw. niestrawność. W kamicy nerkowej bóle są zwykle silne, promienia do okolicy ledźwiowej. W infekcjach dróg moczowych głównie to dolegliwości przy oddawaniu moczu. Jeśli są bakterie w moczu dolegliwości należy zastosować antybiotyk na zakażenia układu moczowego a potem powtórzyć badania.

Przede wszystkim potrzebne jest jeszcze badanie ogólne moczu ( czy jest w nim obecność białka co mogło by sugerować zapalenie nerek). Jeżeli to wykluczymy to objawy zgłaszane są raczej związane z kamica pęcherzyka żółciowego i w tym wypadku wymaga zabiegu operacyjnego
według mnie mało prawdopodobne aby zaburzenia oddawania moczu czy zbyt częste parcie na pęcherz było związane z kamicą pęcherzyka żółciowego. Nie spotkałem się i nie słyszałem o takich objawach kamicy pęcherzyka. Proponuję powtórzyć badanie ogólne moczu. Ja jednak stawiałbym na zaburzenia w układzie moczowym. Tyle mogę powiedzieć na podstawie udostępnionych informacji.
Żeby móc Pani pomóc należy Panią zbadać klinicznie. Na podstawie tego badania ustala się zakres badań dodatkowych, których Pani nie ma. Po ocenie badania brzucha i korelacji z wynikami badań można postawić rozpoznanie. Zapraszam na badanie. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,

rzeczywiście bakterie w moczu zwykle nie dają opisywanych przez Panią objawów. Natomiast kamica pęcherzyka żółciowego może powodować nudności, bóle - zwłaszcza po spożyciu posiłków (szczególnie tłustych), a przede wszystkim może powodować powikłania, takie jak żółtaczka mechaniczna (jeżeli kamień z pęcherzyka żółciowego przedostanie się do przewodów żółciowych) oraz ostre zapalenie trzustki (przez utrudnienie odpływu soku trzustkowego). W przypadku objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego leczeniem z wyboru jest laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego (laparoskopowa cholecystektomia).

Nadmieniam jednak, że jest to opinia postawiona na podstawie opisywanych przez Panią dolegliwości, a tylko dokładne badanie lekarskie i ewentualne precyzyjne badania dodatkowe dają możliwość postawienia prawidłowej diagnozy i ustalenie odpowiedniego leczenia.

Życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu Pani dolegliwości.
Z poważaniem,

dr n. med. Michał Lewandowicz
Witam
Obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym może być związana z opisywanymi dolegliwościami.
W przypadku obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym i dolegliwości powinna być wykonana operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego. Ew. przed taką operacją można wykonać gastroskopię. Wizyty u kolejnych specjalistów nic nie wniosą.
Badania nie zawsze pozwolą ustalić rozpoznanie choroby. Myślę że pęcherzyk żółciowy trzeba usunąć.
Witam, pęcherzyk, nie woreczek, to najlepiej go usunąć, im drobniejsze kamienie tym gorzej, gdyż mogą przedostać się do przewodów żółciowych i dać wszystkie powikłania z tym związane. Jeśli chodzi o bóle pleców i problemy z oddawaniem moczu raczej świadczy to o dolegliwościach ze strony układu moczowego, a tym zajmuje się urolog. Jednak najważniejsze jest badanie fizykalne. Pozdrawiam.
Opisywane przez Pania bole moga mieć związek z kamicą pęcherzyka żolciowego. Jesli jest ona objawowa wymaga usuniecia pecherzyka. Moze jednak przed zabiegiem byc wskazane uzupelnienie diagnotyki celem wykluczenia innych przyczyn tego typu dolegliwosci ale to oceni lekarz kwalifikujacy Pania do zabiegu po zbadaniu i zapoznaniu się z dotychczasowymi wynikami
Witam,
myślę że przydałaby się rekonsultacja chirurgiczna. Na podstawie tych informacji stawiałbym na pęcherzyk.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Na podstawie tych informacji wniosek jest jeden.Bóle spowodowane są kamicą peęcherzyka żółciowego. Infekcje dróg moczowych nie dają takich objawów.Nawracające bóle są wskazaniem do operacji,można to wykonać metodą laparoskokową
Na tą chwilę ma Pani stwierdzoną kamicę pęcherzyka żółciowego i wobec braku innych danych dla innych chorób myślę, że należy się zająć w pierwszej kolejności pęcherzykiem żółciowym-czyli zapisać się na jego usunięcie. Dalsza diagnostyka i leczenie zależy od lekarza prowadzącego.
Z opowiadania wynika, że wszyscy możliwi specjaliści zostali już odwiedzeni. Wskazne leczenie ZUM, Przy jałowym posiewie po leczeniu kontrola ortopedyczna, wiekiem się pacjentka nie chali, ale to może byc też równolegle zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Przy utrzymujących się dalej niezdiagnozowanych dolegliwościach TK j.brzusznej z kontrastem przy wydolnych nerkach i cholecystektomia przy braku innej patologii, w tym układu rodnego, a zwł. układu moczowego. Albo samo minie, czego szczerze życzę;) Gastroenterologa i obrazowania j.grubego bym w to nie mieszał.
Niestety muszę Panią zmartwić, obie przyczyny mogą dawać podobne dolegliwości. Rozstrzygnąć musi to lekarz, który może Panią zbadać i obejrzeć całość danych zgromadzonych od początku tych dolegliwości.
takie objawy wskazują jednak na chorobę układu moczowego
Objawy dyzuryczne (częste oddawanie moczu i uczucie parcia na mocz) oraz ból okolicy lędźwiowej świadczą o zakażeniu układu moczowego, które często powstaje na tle kamicy moczowej. Kamica pęcherzyka żółciowego daje inne objawy i nie mam nic wspólnego z oddawaniem moczu.
Należy zrobić posiew moczu i leczyć ewentualne zakażenie. Leczeniem kamicy moczowej zajmują się urolodzy, a kamicy pęcherzyka żółciowego - chirurdzy.
Z poważaniem
Monika Bieniasz