Już od dłuższego czasu mam ze sobą problem. Mam 20 lat. Tak jak wspomniałem na wstępie od dłuższego

2 odpowiedzi
Już od dłuższego czasu mam ze sobą problem. Mam 20 lat. Tak jak wspomniałem na wstępie od dłuższego czasu mam ze sobą problem. Wcześniej byłem wesołym, szczęśliwym chłopakiem. Interesowało mnie wiele rzeczy, lecz od jakiegoś czasu to wszystko zaczęło zanikać. Nie odczuwam już takiej przyjemności z rzeczy, które dotychczas sprawiały mi przyjemność, dość często mam wahania nastroju (raz jestem szczęśliwy, pełen życia, a drugiego dnia nic mi się nie chce, jestem zmęczony, przygnębiony i tak w kółko). Ciągle się wszystkiego boję, nie potrafię zrobić kroku naprzód tylko ciągle jestem w tym samym miejscu, negatywnie oceniam swoje życie, ciągle mi się coś nie udaje co dołuje mnie jeszcze bardziej. Bardzo często się krytykuję, uważam, że jestem brzydki, gruby, głupi, że niczego nie potrafię zrobić, do niczego się nie nadaję itp.
Jestem praktycznie przekonany, że są to objawy depresji, lecz nie wiem co mam zrobić wstydzę się powiedzieć o tym wszystkim rodzicom, bo boję się że mnie nie zrozumieją i pomyślą sobie że sobie coś wymyślam, a mi naprawdę jest ciężko.
Dzień dobry,
Problemy związane z emocjami i psychiką bywają jeszcze tematem tabu - jeśli chodzi o wsparcie rodziców Pan może ocenić najlepiej ich możliwą reakcję. Czy na pewno nie okażą wsparcia?
Przy takiej ilości i natężeniu trudności zdecydowanie polecam umówienie się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty (prywatnie - od razu, lub na NFZ ze skierowaniem od lekarza). Oceni on/ona Pana stan i zaproponuje odpowiednią pomoc (np. nakierowaną na negatywną samoocenę, krytykę i lęk i/lub na odkrycie w jakim kierunku chce Pan iść w swoim życiu i jak do tego dążyć).

Pozdrawiam,
Andrzej Głodek

Dzień dobry,
To, czego Pan doświadcza, nie jest powodem do wstydu - wiele osób przeżywa podobne problemy i nie jest to Pana wina. Rozmawianie o trudnych doświadczeniach, wygadanie się przed kimś, zwykle samo w sobie przynosi ulgę. Jeśli nie czuje się Pan wystarczająco bezpiecznie z rodzicami, by im o tym powiedzieć, warto poszukać innej osoby czy osób, przyjaciół, którym można się zwierzyć. Poza tym, z depresją czy krytycznymi myślami na swój temat, najlepiej popracować na psychoterapii - terapeuta pomoże Panu zrozumieć lepiej to, co Pan przeżywa, zastanowić się, z czym to jest związane i poszukać rozwiązań.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.