Jestem zapisana do psychoterapeuty na NFZ, pierwsza wizyta odbędzie się za ok. rok. Postanowiłam że

3 odpowiedzi
Jestem zapisana do psychoterapeuty na NFZ, pierwsza wizyta odbędzie się za ok. rok. Postanowiłam że w czasie oczekiwania na psychoterapię będę chodzić do psychologa i jutro będzie moja pierwsza wizyta. Ale spotkałam się niedawno ze stwierdzeniem: "psycholog cię nie poprowadzi przez ten rok czekania na terapię, bo zwyczajnie nie od tego jest". To prawda? Dodam że choruję na zespół lęku uogólnionego, fobię społeczną i depresję, mam 23 lata i jestem na wenlafaksynie w dawce 225 mg dziennie i olanzapinie w dawce 5 mg dziennie
To ważne do jakiego psychologa Pani się uda. Rzeczywiście prawda jest, że psycholog bez kwalifikacji psychoterapeuty nie poprowadzi Pani leczenia wymienionych zaburzeń. Jest jednak wielu psychologów mających dodatkowe uprawnienia. Proszę zweryfikować, jaki rodzaj pomocy może otrzymać Pani od danej osoby, zastanowić się, czego Pani potrzebuje na dany moment i omówić z psychologiem cele Waszych spotkań. Może potrzebuje Pani teraz wsparcia w trudnym momencie życia, może jakiejś wiedzy, porady? W perspektywie roku, jeżeli dany psycholog podejmie się pracy z Pani objawami można wiele przepracować. Warto spróbować, na pewno rozmowa z psychologiem nie zaszkodzi, więc życzę Pani powodzenia!

Psycholog , który nie jest psychoterapeutą nie leczy zaburzeń.
Faktem jest, że leczeniem zaburzeń zajmuje się psychoterapeuta, natomiast ten czas oczekiwania ma prawo Pani wykorzystać jak najlepiej dla siebie aby jak najbardziej sobie pomóc. Przede wszystkim warto zapewnić sobie w tym czasie stałą opiekę lekarza psychiatry.
Proszę zweryfikować kompetencje psychologa- może warto zapytać wprost jakiej pracy psycholog się podejmie a jakiej nie? Psycholog ma kompetencje do pracy z osobami zdrowymi, ale np. przechodzącymi kryzys życiowy, emocjonalny, ma też kompetencje do udzielania wsparcia psychologicznego. Może same spotkania wsparciowe w tym czasie również będą dla Pani pomocne? Proszę jednak pamiętać, że nie jest to leczenie zaburzeń. Zachęcam do otwartego porozmawiania o tym z psychologiem.
Pozdrawiam ciepło.