-"Jestem w trakcie badań odnośnie transseksualizmu i potrzebuję jedynie zaświadczenia, że nie mam ża

5 odpowiedzi
-"Jestem w trakcie badań odnośnie transseksualizmu i potrzebuję jedynie zaświadczenia, że nie mam żadnych chorób psychicznych, czy to można podpiąć pod ocenę stanu psychicznego?"
-"Dzień dobry, w ocenie stanu psychicznego mieszczą się informacje na temat przebytych czy trwających chorób psychicznych, zatem wydaje się, iż można "podpiąć" to pod ocenę. Zależy to jednak od tego, czy ktoś będzie wymagał osobnego zaświadczenia- osobnego "papierka". Proszę pytać u źródła. Pozdrawiam, Agnieszka B.-B."
- Wydaje mi się, że osobny papierek będzie wymagany w postępowaniu sądowym
To dość trudne pytanie: czy nie ma się żadnej choroby psychicznej, czy głębokich zaburzeń osobowości. Nie sądzę, żeby rozsądny lekarz wydał takie zaświadczenie po jednym badaniu. Do sądu w/w opinia jest potrzebna..

Potrzebna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, być może również dłuższa obserwacja. Pozdrawiam.
Takiego zaświadczenia raczej nie można uzyskać na podstawie jednej wizyty. Wymagana jest dłuższa obserwacja oraz profesjonalna ocena psychiatry.
Ocena stanu psychicznego a przede wszystkim diagnoza zaburzeń osobowości nigdy nie kończy się na jednej wizycie. W tym przypadku konieczna będzie dłuższa obserwacja u lekarza psychiatry oraz psychologa. Życzę szybkiego znalezienia kompetentnych osób, które wykonają te badanie.
Do kompletu dokumentacji sądowej będzie potrzebna opinia psychologa, psychiatry i seksuologa. Opinia psychologa powinna zawierać opis przeprowadzonych badań, oraz uzasadnienie, że odczuwana różnica pomiędzy płcią metrykalną a płcią deklarowaną nie wynika z zaburzeń psychicznych, problemów rozwojowych i innych możliwych do zdiagnozowania wyjątków.
Serdecznie polecam skorzystanie z pełnej diagnostyki psychologicznej w kierunku transpłciowości - dzięki temu możliwe będzie zarówno wykluczenie innych zaburzeń, jak i przygotowanie kompetentnej opinii psychologicznej.