Jestem sportowcem od 8 lat. Trenuję siatkowkę. Miałam już martwicę guzowatości kości piszczelowej (o

5 odpowiedzi
Jestem sportowcem od 8 lat. Trenuję siatkowkę. Miałam już martwicę guzowatości kości piszczelowej (oba kolana) przez co bardzo bolały mnie kolana i pod kolanami stworzyły się bolące twarde gule. Miałam pół roku przerwy i miałam zabiegi z laserami przez co bardzo mi się polepszyło. Jednak ostatnio znowu zaczęły mnie boleć kolana i nie wiem co zrobić bo nie chce 6 miesięcy przerwy od mojej dyscypliny. Kolana bolą mnie szczególnie przy kucaniu i przy jeździe na rowerze. Czy można mi zaproponować jakiś zabieg który mi pomoże i nie będzie mnie kosztować fortuny? Dodam że nadal rosnę bo wiem, że ma to jakiś wpływ.
Dzień dobry,
z pewnością, a zwłaszcza po przebytej jałowej martwicy guzowatości piszczeli warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który wykona wszelkie testy funkcjonalne i określi gdzie może leżeć problem bólu kolan (nie koniecznie muszą to być same kolana). Bardzo często po przebytej chorobie Osgooda-Schlattera dochodzi do zmian napięciowych w obrębie mięśni kończyn dolnych - niektóre mięśnie osłabiają się, zmniejszają swoją masę, a niektóre popadają w przykurcz. Dość długi czas trwania choroby powoduje, że Pani ciało nabrało z pewnością niekorzystnych kompensacji, które może opracować wprawny fizjoterapeuta (rozluźnić zbyt mocno napięte mięśnie i wzmocnić te osłabione).

By z powodzeniem rozwiązać Twój nawracający problem należy wyjść poza schemat myślenia, że przyczyną bólu kolan są one same -ból w kolanach jest z reguły konsekwencją tego jak te stawy współpracują z resztą połączeń/ogniw łańcucha kinematycznego (staw skokowy i biodrowy, stawy kręgosłupa etc.) i jakie między nimi występują utrwalone wzorce napięć. To w jaki sposób poruszasz się zarówno w codziennej czynności jak i w specyficznej (trening) będzie wzmacniało dany wzorzec (jeśli byłabyś świadoma jaka aktywność jest związana z mechanizmem przyczynowo-skutkowym i jakiej potrzebna do jej korekty to Twojego pytania by tu nie było). By pomóc Ci rozwiązać Twój problem należałoby skonsultować się z fizjoterapeutą pracującym globalnie najlepiej zarówno funkcjonalnie (np.PNF, Kinetic Control) i na tkankach miękkich (np. manipulacja powięzi Stecco, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS).
Życzę powodzenia,
Daniel
Witam
Więzadło rzepki mogło ulec usztywnieniu poprzez przebytą chorobę. Podczas pracy stawu kolanowego zostają podrażnianie nocyreceptory i to może powodować ból.
Proszę sie udać do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam Sebastian Kalata -Warszawska Rehabilitacja
Siatkówka to cudowny sport, niestety nie wszyscy mogą w nią grać na najwyższym poziomie. Na dłuższą metę ta dyscyplina sportu jest zabójcza dla kolan, barku i kręgosłupa. Jeśli musisz grać to udaj się do dobrego fizjoterapeuty i zmień obciążenia treningowe. Zakaz ćwiczeń poprawiających wysokok wykonywanych na twardym podłożu (na materacach jak już), trzeba poprawić amortyzację lądowania po wyskoku, prawdopodobnie trzeba wzmocnić i poprawić pracę ekscentryczną grupy kulszowo-goleniowej. Po badaniu funkcjonalnym pewnie otrzymasz więcej wskazówek.
Dzień dobry. W zaistniałej sytuacji warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą przynieść krótkoterminowe uczucie ulgi, ale niestety nie likwidują źródła problemu. Terapia manualna i odpowiednio dobrane regularne ćwiczenia to klucz do sukcesu. Niestety czasem kluczowe jest ograniczenie czynnika prowokującego objawy, jakim w tym przypadku jest siatkówka. Nie zawsze wymagana jest rezygnacja ze sportu, ale na pewno trzeba skupić się na modyfikacji obciążeń.
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.